کدام کشورها بیشترین پناهندگان سال ۲۰۱۸ را پذیرفتند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کدام کشورها بیشترین پناهندگان سال ۲۰۱۸ را پذیرفتند؟
کپی رایت  عکس از رویترز

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرد که کانادا در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از هر کشور دیگری در جهان اقدام به جذب و پذیرش پناهندگان کرده است.

بر پایه این گزارش، طی سال ۲۰۱۸ میلادی، کانادا در مجموع ۲۸ هزار و ۱۰۰ پناهنده از سراسر جهان را پذیرش کرد تا برای نخستین بار از سال ۱۹۸۰ آمریکا به جایگاه دومین مقصد پناهجویان تنزل کند.

ایالات متحده که جمعیتی حدود ۱۰ برابر کانادا دارد، در سال ۲۰۱۸ میلادی مامن ۲۳ هزار پناهنده بود. این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی نزدیک به ۹۷ هزار نفر بوده است.

کارشناسان امر مهاجرت معتقدند، افت شدید نقش آمریکا در حمایت از پناهندگان بیش از هر عامل دیگری متاثر از سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که سخت‌گیری‌های مستمری را علیه پناهجویان وضع کرده است.

البته کانادا نیز با وجود کسب رتبه اول در جذب پناهندگان، در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی که مقصد ۴۷ هزار پناهنده از جمله آوارگان جنگ سوریه بود، به سیر نزولی در پذیرش پناهندگان تن داده است.

پس از کانادا، استرالیا(۵۱۰)، سوئد(۴۹۳) و نروژ(۴۶۵) بیشترین سرانه جذب پناهندگان را نسبت به هر یک میلیون شهروند خود داشته‌اند.

تعداد پناهندگان در سراسر جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی به اوج ۱۸۹ هزار نفر رسید ولی سپس در یک سیر نزولی به ۹۲ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:سازمان ملل: تعداد آوارگان در جهان به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است