«لیوادیا» بهشت پناهندگان در یونان

«لیوادیا» بهشت پناهندگان در یونان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک شهر کوچک ۲۰ هزار نفری در مرکز یونان به بهشت پناهجویان و الگوی موفق سازمان ملل و کمیسیون اروپا برای اسکان پناهندگان سوری است

آگهی

شهر کوچک «لیوادیا» در مرکز یونان، پناهگاه امن گروهی از پناهجویان سوری شده است. این شهر بیست هزار نفری میزبان برنامه اسکان پناهنده هایی است که مشترکا توسط کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و کمیسیون اروپا انتخاب و به این شهر منتقل می شوند.

خانواده حنان حنش یکی از این منتخبان خوش اقبال هستند. این خانواده سوری اکنون در خانه ای اجاره ای زندگی می کنند و یک کارت اعتباری برای تامین مایحتاج ضروری دارند. حنان، مادر خانواده می گوید: «حال یک زندگی معمولی داریم مانند همه مردم. اینجا همه چیز خوب است. بچه هایم به مدرسه می روند. درست است مدرسه ای نیست که من می خواهم ولی مدرسه است. خانه دارم با آشپزخانه، می توانم به توالت و حمام بروم. می شود گفت که یک زندگی معمولی است.»

احمد، فرزند کوچک آنها نه ماه پیش در اردوگاه پناهجویان ریتسونا در یونان بدنیا آمد. خانواده شش نفری حنش نه ماه زیر چادر زندگی کردند. آنها با فراموش کردن سختیهای آن دوره اکنون به برنامه های آینده فکر می کنند. یوسف حنش، پدر خانواده می گوید: «من در ایرلند دوستانی دارم. آنها به من کمک می کنند و می توانم به آنجا بروم. جوابم را از کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل گرفته ام. نمی دانم کی می رویم. گفته اند ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد.»

امروز خانواده حنش از خانه بیرون می روند. مسئولان شهر برنامه هایی منظم برای گردهمایی کوچک بین پناهنده ها برگزار می کنند. خانواده ها غذای خانگی را با هم شریک می شوند و جوانها به فوتبال سرگرم می شوند. شهر لیوادیا میزبان ۲۹۴ پناهنده سوری است. در مجموع ۷۰ آپارتمان در سال ۲۰۱۷ محل اسکان ۴۲۰ نفر واجد شرایط خواهد بود.

شهردار لیوادیا که در این گردهمایی حضور دارد با اشاره به امتیازهای این برنامه می گوید: «لیوادیا الگویی برای پذیرایی از پناهنده ها است و زندگی نسبتا مناسبی را برای آنها فراهم می کند. ما به همبستگی اعتقاد داریم. بعلاوه شهر ما از نظر اقتصادی نیز بهره مند شده است در زمان بحران یک میلیون و دویست هزار یورو اقتصاد محلی را تقویت می کند و این بسیار مهم است.»

در مدرسه های این شهر، کودکان یونانی و پناهنده در کنار هم در کلاسهای ورزشی و موسیقی شرکت می کنند. نیکی، آموزگار مدرسه پس جلب اعتماد کودکان پناهنده به آنها آموزش می دهد. او می گوید: «سه ماه پیش وضعیت بسیار بد بود. اولین روزها وضعیت کلاس آشفته بود. بچه ها آماده گوش دادن نبودند و به من احترام نمی گذاشتند. متوجه نمی شدند که آموزگار آنها هستم و باید مقررات را رعایت کنند. وقتی عصبانی میشدند و یا دعوا می کردند کیفشان را بر می داشتند و از مدرسه می رفتند. بعضی از نرده بالا می رفتند و فرار می کردند.»

گزارشگر یورونیوز با ارسال این گزارش از لیوادیا می گوید: «برای بسیاری از کودکان پناهنده، این اولین مدرسه است. زبانی را یاد می گیرند که نمی شناختند. در کشوری زندگی می کنند که قرار بود تنها محل عبور آنها به اروپای شمالی باشد. ولی با حمایت مردم محلی زندگی جدیدی برای خود می سازند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورها بیشترین پناهندگان سال ۲۰۱۸ را پذیرفتند؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند