مجارستان؛ حبس ابد برای چهار قاچاقچی انسان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجارستان؛ حبس ابد برای چهار قاچاقچی انسان

چهار نفر از قاچاقچیان انسان در مجارستان به زندان ابد محکوم شدند.

این چهار نفر به گفته دادستان بوداپست متهم به دست داشتن در مرگ ۷۱ پناهجو بودند و دادگاه تجدید نظر مجارستان حکم نهایی در باره آنها را صادر کرده است. طبق رای قاضی دادگاه سه نفر از این محکومان نمی توانند از حق آزادی مشروط استفاده کنند و نفر چهارم هم دستکم باید سی سال آینده را پشت میله های زندان سپری کند.

جسد تکه پاره شده و سوخته این پناهجویان در آگوست سال ۲۰۱۵ در کنار یک بزرگ راه در کامیونی در اتریش پیداشد.

این باند قاچاقچی انسان را یک افغان، رئیس گروه و سه بلغاری تشکیل می دادند. آنها که پناهجویان را در یخچال کامیون ها مخفی کرده بودند بدلیل خاموش نکردن یخچال و عدم بازکردن در کامیون برای هواخوری باعث مرگ این پناهجویان شدند.

در دادگاه گفته شد «که بارها مسافران فریاد زده و درخواست کمک از باند قاچاقچی کرده اند» اما آنها به کمک پناهجویان گرفتار نیامده اند. در میان پناهجویان قربانی ۵۹ مرد، هشت زن و ۴ کودک قرارداشتند. این پناهجویان از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان بودند. سانحه مرگ دسته جمعی این پناهجویان که اروپا را به شوک فروبرد دردناک ترین حادثه ای بود که تاکنون در راه زمینی بالکان برای پناهجویان رخ داده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل شمار پناهجویان و آوارگان در سال ۲۰۱۸ به نسبت دو دهه پیش دو برابر افزایش یافته است. در سال گذشته تعداد کسانی که به اجبار وطن و خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند به ۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید