Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تحقیق علمی: آیا گذشت زمان بر قدرت باروری مردان اثر دارد؟

تحقیق علمی: آیا گذشت زمان بر قدرت باروری مردان اثر دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مشکل ناباروری مردان حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مشکلات کلی ناباروری زنان و مردان را شامل می‌شود، در حالی که در باور عمومی جوامع، زنان مسئول اصلی ناباروری هستند.

آگهی

عباراتی مانند «عجله کنید پیش از آنکه دیر شود» اغلب برای ترغیب زنان بالای سی سال به بچه‌دار شدن بکار می‌رود و در مقابل، مردها عباراتی چون «هنوز وقت زیادی دارید» را می‌شنوند.

نقش زمان در باروری زنان از گذشته‌های دور مشخص شده است. در مقابل، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بر خلاف باورهای گذشته زمان بر باروری مردان نیز اثر دارد و با بالارفتن سن قدرت باروری آنان نیز کم می‌شود.

از دهه هفتاد میلادی میانگین سن پدر و مادر شدن افزایش چشمگیری یافته و از ۲۴ سال به حدود ۳۰ سال و بالاتر رسیده است. اکنون میانگین سن پدران در کشورهای اروپایی ۳۳.۴ سال است و از هر شش مرد یکی برای نخستین بار پس از ۴۰ سالگی پدر می‌شود.

بررسی نرخ باروری مردان در سنین مختلف نشان می‌دهد که میزان آن در ۴۰ سالگی نسبت به ۲۵ سالگی به نصف می‌رسد. همچنین افزایش سن مردان سبب می‌شود تا خطر سقط خودبه‌خود جنین، ابتلاء به سندروم داون، تولد زودرس نوزادان و برخی از بیماری‌های روانی در فرزندان آنها افزایش یابد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مشکل ناباروری مردان حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مشکلات کلی ناباروری زنان و مردان را شامل می‌شود، در حالی که در باور عمومی جوامع، زنان مسئول اصلی ناباروری هستند.

عوامل بسیاری از جمله سابقه خانوادگی، اختلالات مادرزادی، سبک زندگی و مصرف برخی داروها، استعمال دخانیات و نوشیدن بی‎رویه الکل در ناباروری مردان نقش دارند، اما سن نیز عامل مهمی در این باره محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دکتر گیتا نارگوند، موسس و مدیر یک کلینیک باروری در بریتانیا معتقد است که رسانه‌های جمعی نقش مهمی در ترویج باورهای اشتباه در مورد ناباروری مردان دارند. به گفته وی زمانی که اخبار و تصاویر پدر شدن سلبریتی‌ها و مردان مشهور در سنین بالا با رنگ و لعاب بسیار منتشر می‌شود، این باور در ذهن مردم شکل می‌گیرد که ناباروری مردان با سن آنها مرتبط نیست.

خانم نارگوند نقش آموزش مسائل مرتبط با باروری و سلامت جنسی مردان و زنان بسیار حیاتی می‌داند. به نظر او این آموزش باید از سنین مدرسه آغاز شود چرا که داشتن آگاهی کافی در این باره بر سلامت نسل‌های بعدی بسیار موثر است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران جمعیت در کشورهای اروپایی؛ ایتالیا: فرزند سوم بیاورید، زمین بگیرید

پزشک کانادایی از اسپرم خودش برای تلقیح مصنوعی استفاده می‌کرد

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟