سفیر بریتانیا احضار به وزارت خارجه ایران را تکذیب کرد: جلسه به درخواست خودم بود

سفیر بریتانیا احضار به وزارت خارجه ایران را تکذیب کرد: جلسه به درخواست خودم بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر بریتانیا در تهران با اظهار تعجب از انتشار خبر احضارش به وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که احضار نشده است و جلسه به درخواست خود او بوده است.

آگهی

سفیر بریتانیا در تهران با اظهار تعجب از انتشار خبر احضارش به وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که احضار نشده است و جلسه به درخواست خود او بوده است.

راب مک‌کر، امروز صبح در توئیتر و در زیر یکی از خبرهای منتشر شده درباره احضارش به وزرات امور خارجه ایران نوشت: «جالب است. نشنیده بودم. روز گذشته درخواست جلسه‌ای فوری با اعضای وزرات امور خارجه را داشتم و موافقت شد. احضاری نبود. البته اگر به‌طور رسمی احضار می‌شدم به آن پاسخ می‌دادم. مثل هر سفیر دیگری.»

بیشتر بخوانید:ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

توییت سفیر بریتانیا در تهران درباره اینکه به وزارت خارجه ایران احضار نشده است

روز گذشته رسانه‌های ایران به نقل از وزارت خارجه این کشور اعلام کردند که سفیر بریتانیا در تهران به دلیل موضع وزارت امور خارجه این کشور درباره نقش تهران در حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان احضار شده است.

در خبر مشابهی که بسیاری از خبرگزاری‌های رسمی ایران منتشر کردند، وزارت خارجه ایران، علت احضار سفیر بریتانیا را به این نهاد، «اظهارات خلاف واقع وزیرخارجه انگلیس در تبعیت کورکورانه و عجولانه از آمریکا در متهم کردن ایران به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان» عنوان کرده بود.

از سوی دیگر در خبر احضار سفیر به نقل از محمود بریمانی دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه ایران نوشته شده بود: «در جریان جلسه (بسته) پنجشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل نیز هیچکس به جز انگلیس با این اتهام واهی آمریکا همراهی نکرد؛ حتی بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی شناخته شده نیز ادعای آمریکا و انگلیس را به استناد اظهارات مقام‌های شرکت مالک کشتی و ملوانان آن رد کردند.» مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه ایران خواستار ارائه توضیح طرف بریتانیایی و تصحیح این موضع شده بود.

روز جمعه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود طبق بررسی‌هایش تقریبا مطمئن است که سپاه پاسداران در حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان دست داشته است.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر پیش از انتشار این بیانیه هم جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، نتایج ارزیابی آمریکا را مبنی بر دست داشتن ایران در حمله روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در دریای عمان، رد نکرده بود.

آقای هانت گفته بود: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به نفت‌کش را قبول نکنیم.»

وزیر خارجه بریتانیا ضمن تایید انجام تحقیقات مستقل کشورش در خصوص این حمله تاکید کرده بود که نتایج ارزیابی آمریکا به عنوان متحد نزدیک بریتانیا قابل رد کردن نیست.

حمله بامداد پنج‌شنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد)  به دو فروند نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی سواحل ایران در جنوب بندر جاسک باعث آتش‌سوزی در این دو شناور تجاری شد، اما خدمه هر دو کشتی نجات یافتند. این رویداد در ادامه تنش فزاینده میان ایران و آمریکا واکنش‌های جهانی زیادی را به دنبال داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار نفت‌کش‌ها؛ اروپا خواستار «خویشتن‌داری حداکثری» تهران و واشنگتن شد

انتشار تصاویری از کارکنان یکی از نفت‌کش‌های آتش گرفته در ایران

آمریکا و بریتانیا اعضای واحد ۸۴۰ سپاه قدس و «شبکه ایرانی ترور روزنامه‌نگاران» را تحریم کردند