Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز گذشته ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که تقریبا مطمئن است که طبق بررسی‌هایش، سپاه پاسداران در حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان دست داشته است.

آگهی

سفیر بریتانیا در تهران به دلیل موضع وزارت امور خارجه این کشور درباره نقش تهران در حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان احضار شد.

به نوشته رسانه‌های ایران، وزارت خارجه این کشور، علت احضار سفیر بریتانیا را به این نهاد، «اظهارات خلاف واقع وزیرخارجه انگلیس در تبعیت کورکورانه و عجولانه از آمریکا در متهم کردن ایران به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان» عنوان کرده است.

روز گذشته ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود طبق بررسی‌هایش تقریبا مطمئن است که سپاه پاسداران در حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان دست داشته است.

از سوی دیگر پیش از انتشار این بیانیه هم جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نتایج ارزیابی آمریکا را مبنی بر دست داشتن ایران در حمله روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در دریای عمان، رد نکرده بود.

آقای هانت گفته بود: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به نفت‌کش را قبول نکنیم.»

وزیر خارجه بریتانیا ضمن تایید انجام تحقیقات مستقل کشورش در خصوص این حمله تاکید کرده بود که نتایج ارزیابی آمریکا به عنوان متحد نزدیک بریتانیا قابل رد کردن نیست.

بیشتر بخوانید:

محمود بریمانی دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه ایران امروز همزمان با احضار سفیر بریتانیا، نسبت به این موضع اعتراض کرد و افزود: «در جریان جلسه (بسته) پنجشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل نیز هیچکس به جز انگلیس با این اتهام واهی آمریکا همراهی نکرد؛ حتی بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی شناخته شده نیز ادعای آمریکا و انگلیس را به استناد اظهارات مقام‌های شرکت مالک کشتی و ملوانان آن رد کردند.»

مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه ایران خواستار ارائه توضیح طرف بریتانیایی و تصحیح این موضع شد.

راب مک‌کر سفیر بریتانیا نیز در این دیدار طبق نوشته ایسنا اعلام کرده است که این موضوع را فوراً به لندن منعکس خواهد کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان: ویدئوی آمریکا برای یافتن متهم حمله به نفتکش‌ها کافی نیست

ترامپ: تنگه هرمز بسته نمی‌ماند

انتشار تصاویری از کارکنان یکی از نفت‌کش‌های آتش گرفته در ایران