Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورای امنیت خشونت علیه غیرنظامیان سودان را محکوم کرد

معترضان سودانی بر ضد شورای نظامی انتقالی شعار سر می دهند
معترضان سودانی بر ضد شورای نظامی انتقالی شعار سر می دهند Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیانیه پیشنهادی آلمان و بریتانیا پیش از تصویب نهایی در شورای امنیت با مقاومت هایی از سوی روسیه و چین همراه شد که خواستار لغو بخش مربوط به محکومیت خشونت ها بودند. دیپلمات های سازمان ملل تاکید کرده اند که این بخش در نهایت به بیانیه افزوده شد و مورد تایید قرار گرفت.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن خشونت ها در سودان از نظامیان حاکم و نیز جنبش اعتراضی در این کشور خواست برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران موجود با یکدیگر تعامل کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه شنبه با انتشار بیانیه ای خواستار پایان یافتن فوری خشونت ها بر ضد غیر نظامیان در سودان شدند و بر اهمیت احترام به حقوق بشر در این کشور تاکید کردند. این بیانیه در حالی منتشر می شود که چین و روسیه هفته گذشته با پیشنهاد تصویب و انتشار چنین بیانیه ای مخالفت کرده بودند.

اعضای شورای امنیت اینبار در بیانیه ای که به تایید کلیه اعضاء رسید خشونت های اخیر در جمهوری سودان را به شدت محکوم کردند.

این بیانیه در حالی منتشر می شود که درگیری ها و خشونت های اخیر میان معترضان به حاکمیت شورای نظامی انتقالی و نیروهای امنیتی در این کشور بیش از یکصد کشته برجای گذاشت. یک کمیته پزشکی نزدیک به جنبش اعتراضی اعلام کرده است که سوم ژوئن، زمان آغاز سرکوب خونین تحصن کنندگان مقابل مقر اصلی ستاد کل ارتش در خرطوم، پایتخت سودان دست کم ۱۱۸ نفر کشته و حدود ۵۰۰ تن نیز زخمی شده اند.

این درحالیست مقامات نظامی حاکم بر این کشور شمار کشته شدگان در جریان خشونت های اخیر را ۶۱ نفر اعلام و تصریح کرده اند که ۴۹ تن از آنها بر اثر اصابت «گلوله واقعی» جان باخته اند.

اعضای شورای امنیت همچنین در بیانیه خود از کلیه طرف های درگیر در مناقشه داخلی سودان خواسته اند در مسیر یافتن راه حلی سیاسی و مورد قبول طرفین حرکت کنند و برای مهار بحران کنونی با یکدیگر تعامل داشته باشند.

منابع دیپلماتیک در سازمان ملل تصریح کرده اند که بیانیه پیشنهادی آلمان و بریتانیا پیش از تصویب نهایی در شورای امنیت با مقاومت هایی از سوی روسیه و چین همراه شد که خواستار لغو بخش مربوط به محکومیت خشونت ها بودند. دیپلمات های سازمان ملل تاکید کرده اند که این بخش در نهایت به بیانیه افزوده شد و مورد تایید قرار گرفت.

آخرین گزارش ها از تحولات سودان حاکی است که رهبران حرکت اعتراضی در این کشور به تازگی با قبول میانجی گری کشور اتیوپی پذیرفته اند که جنبش نافرمانی مدنی را متوقف و باب مذاکرات با نظامیان حاکم بر این کشور را جهت یافتن یک راه حل سیاسی باز کنند.

معترضان سودانی که خواهان انتقال کامل قدرت از سوی شورای انتقالی به غیرنظامیان هستند به تازگی در اعتراض به سرکوب خونین تظاهرکنندگان در پایتخت و چند شهر دیگر، شهروندان در سراسر کشور را به نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی فراخوانده بودند.

درگیری های ناشی از برخورد نظامیان با معترضان در نخستین روز از جنبش نافرمانی مدنی که از یکشنبه گذشته استارت خورد دست کم چهار کشته برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید:

تشکل موسوم به «اتحاد برای آزادی و تغییر» که از آن به عنوان مهمترین کانون هدایت جنبش اعتراضی نام برده می شود ضمن اعلام قبول میانجی گری اتیوپی و پایان یافتن جنبش نافرمانی مدنی از مردم سودان خواسته است که پس از گذشت سه روز از این جنبش از روز چهارشنبه کار و فعالیت اقتصادی خود را از سر گیرند.

مردم سودان پس از سرنگونی عمرالبشیر طی دو ماه گذشته به تحصن و تظاهرات مقابل مقر ستاد کل ارتش ادامه می دهند و خواهان انتقال کامل قدرت از سوی شورای نظامی حاکم به غیرنظامیان هستند. شورای نظامی پس از برکناری رئیس جمهوری با ربودن انقلاب مردم در اقدامی کودتاگونه قدرت را در دست گرفته و اعلام کرده که حاضر است در طول فرایند بلند مدت انتقال برای پاسخ به خواست های معترضان با آنها گفتگو کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق شورای نظامی سودان با رهبران معترضان بر سر بیانیه قانون اساسی

تعلیق عضویت سودان در اتحادیه آفریقا به دلیل شدت گرفتن تنش‌ها

معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می‌دهند