Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می‌دهند

 معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می دهند
معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می دهند Copyright REUTERS/Stringer
Copyright REUTERS/Stringer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای نظامی انتقالی در سودان روز چهارشنبه در حالی از آمادگی برای آغاز مذاکرات «بدون محدودیت» خبر داده است که روز گذشته در پی حوادث و درگیری های دوشنبه و سرکوب تحصن مخالفان در پایتخت گفتگو و تعامل با مخالفان را رد کرده بود.

آگهی

جنبش اعتراضی سودان به حاکمیت نظامیان بر این کشور روز چهارشنبه با رد دعوت شورای نظامی به شرکت در انتخابات زودرس اعلام کرد که همچنان مصمم به ادامه مبارزه است.

رهبران نظامیان حاکم بر سودان روز سه شنبه اعلام کردند بدون در نظر گرفتن توافقات پیشین با ائتلاف احزاب اصلی مخالف قصد دارند تا ۹ ماه دیگر انتخابات زودهنگام برگزار کنند.

این تصمیم یک روز پس از درگیر‌ی‌های خونین میان نظامیان و معترضان در مقابل مقر اصلی ستاد کل ارتش سودان اتخاذ شد که بنا به آخرین گزارش ها بیش از ۶۰ کشته برجای گذاشت. معترضان معتقدند که ارتش با «اقدامی کودتاگونه» جنبش مخالفان دولت را ربوده و بر خلاف خواست و اراده مردم قدرت را در این کشور قبضه کرده است.

این درحالیست که آمریکا و بریتانیا و نروژ روز سه شنبه ضمن مخالفت با طرح رهبران نظامی سودان برای برگزاری انتخابات زودهنگام خواستار «انتقال» قدرت در این کشور به دولتی غیرنظامی شدند.

بیشتر بخوانید:

آخرین گزارش‌ها از آمادگی شورای نظامی انتقالی در سودان برای گفتگو و مذاکره با رهبران جنبش اعتراضی خبر می دهد. این شورا روز چهارشنبه در حالی از آمادگی برای آغاز مذاکرات «بدون محدودیت» خبر داده است که روز گذشته در پی حوادث و درگیری های روز دوشنبه و سرکوب تحصن مخالفان در پایتخت گفتگو و تعامل با مخالفان را رد کرده بود.

عبد الفتاح برهان، رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان در پیامی که روز چهارشنبه از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد: «ما برای فراهم ساختن زمینه تشکیل حکومتی مشروع که برآمده از خواست و اراده انقلاب سودان باشد غوش خود را برای مذاکراتی بدون محدودیت می گشاییم.»

تشدید بحران سیاسی در سودان و به خشونت کشیده شدن تظاهرات روز دوشنبه در خرطوم، پایتخت این کشور که تصمیم حاکمان برای برگزاری انتخابات زودرس را به همراه داشت اوضاع در این کشور بحران زده را بسیار پیچیده تر از همیشه کرده است.

این درحالیست که جنبش طرفدار دموکراسی در سودان پیشتر هشدار داده بودند که در صورت تن ندادن حاکمان نظامی به خواست مردن فراخوانی برای برگزاری یک اعتصاب عمومی و فراگیر منتشر خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خیابان های پایتخت سودان طی روز گذشته تقریبا خالی از جمعیت بود و تنها سه چرخه های برقی که به عنوان تاکسی برای جابجایی شهروندان تردد می کنند در شهر دیده می شد. بسیاری از کوچه ها و خیابان های شهر توسط تظاهرکنندگان با موانع مختلف مسدود شده بود تا از این طریق جلوی نفوذ و پیشروی نیروهای واکنش سریع جلوگیری کنند.

تحصن پایتخت نشینان مقابل مقر ستاد کل ارتش و برپایی تظاهرات دامنه دار در سودان در ادامه جنبش بی سابقه اعتراضی این کشور صورت می گیرد که از دسامبر گذشته استارت خورد و اوایل ماه آوریل به درخواست عمومی برای برکناری عمرالبشیر، رئیس جمهوری این کشور منجر شد.

در پی تشدید ناآرامی ها در سودان شورای امنیت سازمان ملل متحد سه شنبه شب به درخواست آلمان و بریتانیا در پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد و در انتهای این جلسه با انتشار بیانیه ای از نظامیان حاکم و تظاهرکنندگان سودانی خواست جهت یافتن راه حلی مورد قبول دو طرف برای پایان دادن به بحران موجود با یکدیگر تعامل کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای امنیت خشونت علیه غیرنظامیان سودان را محکوم کرد

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به نظامیان سودان

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟