معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می‌دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می دهند
معترضان سودانی با رد پیشنهاد انتخابات زودرس به جنبش خود ادامه می دهند   -  کپی رایت  REUTERS/Stringer

جنبش اعتراضی سودان به حاکمیت نظامیان بر این کشور روز چهارشنبه با رد دعوت شورای نظامی به شرکت در انتخابات زودرس اعلام کرد که همچنان مصمم به ادامه مبارزه است.

رهبران نظامیان حاکم بر سودان روز سه شنبه اعلام کردند بدون در نظر گرفتن توافقات پیشین با ائتلاف احزاب اصلی مخالف قصد دارند تا ۹ ماه دیگر انتخابات زودهنگام برگزار کنند.

این تصمیم یک روز پس از درگیر‌ی‌های خونین میان نظامیان و معترضان در مقابل مقر اصلی ستاد کل ارتش سودان اتخاذ شد که بنا به آخرین گزارش ها بیش از ۶۰ کشته برجای گذاشت. معترضان معتقدند که ارتش با «اقدامی کودتاگونه» جنبش مخالفان دولت را ربوده و بر خلاف خواست و اراده مردم قدرت را در این کشور قبضه کرده است.

این درحالیست که آمریکا و بریتانیا و نروژ روز سه شنبه ضمن مخالفت با طرح رهبران نظامی سودان برای برگزاری انتخابات زودهنگام خواستار «انتقال» قدرت در این کشور به دولتی غیرنظامی شدند.

بیشتر بخوانید:

آخرین گزارش‌ها از آمادگی شورای نظامی انتقالی در سودان برای گفتگو و مذاکره با رهبران جنبش اعتراضی خبر می دهد. این شورا روز چهارشنبه در حالی از آمادگی برای آغاز مذاکرات «بدون محدودیت» خبر داده است که روز گذشته در پی حوادث و درگیری های روز دوشنبه و سرکوب تحصن مخالفان در پایتخت گفتگو و تعامل با مخالفان را رد کرده بود.

عبد الفتاح برهان، رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان در پیامی که روز چهارشنبه از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد: «ما برای فراهم ساختن زمینه تشکیل حکومتی مشروع که برآمده از خواست و اراده انقلاب سودان باشد غوش خود را برای مذاکراتی بدون محدودیت می گشاییم.»

تشدید بحران سیاسی در سودان و به خشونت کشیده شدن تظاهرات روز دوشنبه در خرطوم، پایتخت این کشور که تصمیم حاکمان برای برگزاری انتخابات زودرس را به همراه داشت اوضاع در این کشور بحران زده را بسیار پیچیده تر از همیشه کرده است.

این درحالیست که جنبش طرفدار دموکراسی در سودان پیشتر هشدار داده بودند که در صورت تن ندادن حاکمان نظامی به خواست مردن فراخوانی برای برگزاری یک اعتصاب عمومی و فراگیر منتشر خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خیابان های پایتخت سودان طی روز گذشته تقریبا خالی از جمعیت بود و تنها سه چرخه های برقی که به عنوان تاکسی برای جابجایی شهروندان تردد می کنند در شهر دیده می شد. بسیاری از کوچه ها و خیابان های شهر توسط تظاهرکنندگان با موانع مختلف مسدود شده بود تا از این طریق جلوی نفوذ و پیشروی نیروهای واکنش سریع جلوگیری کنند.

تحصن پایتخت نشینان مقابل مقر ستاد کل ارتش و برپایی تظاهرات دامنه دار در سودان در ادامه جنبش بی سابقه اعتراضی این کشور صورت می گیرد که از دسامبر گذشته استارت خورد و اوایل ماه آوریل به درخواست عمومی برای برکناری عمرالبشیر، رئیس جمهوری این کشور منجر شد.

در پی تشدید ناآرامی ها در سودان شورای امنیت سازمان ملل متحد سه شنبه شب به درخواست آلمان و بریتانیا در پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد و در انتهای این جلسه با انتشار بیانیه ای از نظامیان حاکم و تظاهرکنندگان سودانی خواست جهت یافتن راه حلی مورد قبول دو طرف برای پایان دادن به بحران موجود با یکدیگر تعامل کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید