Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر امور خارجه آلمان در تهران؛ میانجی یا ناجی برجام؟

هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان
هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرده است که حضور وزیر امور خارجه آلمان در ایران صرفا برای بررسی مسائل مرتبط به چگونگی اجرای تعهدات برجامی است و در این راستا رئیس آلمانی اینستکس نیز وی را در این سفر همراهی می کند.

آگهی

وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پیش از شروع مذاکرات وزیر امور خارجه آلمان با مقامات ایرانی در تهران اعلام کرد که این گفتگوها تنها به موضوعات مرتبط با توافق هسته ای اختصاص خواهد داشت و مسائلی فراتر از آن در میان نیست.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این سخنان را در حالی ایراد کرده است که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان همزمان، صبح روز دوشنبه در ادامه سفر خاورمیانه ای خود وارد تهران شده است.

آقای ماس پیش از این به عراق، اردن و امارات عربی متحده سفر کرده و با مقامات این کشورها دیدار و گفتگو کرده بود. سفر وزیر امور خارجه آلمان از یک سو در بحبوحه شدت گرفتن تنش ها میان ایران و آمریکا در منطقه خاورمیانه و نیز همزمان با طرح مسائلی فرابرجامی از سوی برخی کشورهای امضاء کننده توافق هسته ای وین نظیر فرانسه صورت می گیرد.

امانوئل ماکرون در جریان ملاقات با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی اش در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد پیاده‌سازی نیروهای متفقین در فرانسه گفته بود که با آمریکا در باره ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته ای هم نظر است و برای تامین این هدف، جدا از برجام به مذاکرات بین المللی نیاز است.

بیشتر بخوانید:

ورود هایکو ماس به ایران که پیش از سفر قریب الوقوع نخست وزیر ژاپن به تهران صورت می گیرد گمانه زنی ها در باره میانجی گری کشورهای مختلف برای جلوگیری از بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا را افزایش داده است.

این درحالیست که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از ورود همتای آلمانی خود به تهران یادآور شده بود که وی حامل پیام خاصی برای مقامات ایرانی نیست و این سفر تنها مرتبط با توافق هسته ای وین و در راستای پیگیری «نقش سه کشور اروپایی» در برجام از سوی آلمان است.

سفر وزیر امور خارجه آلمان به تهران در حالی صورت می گیرد که طرف های اروپایی امضاء کننده برجام هنوز نتوانسته اند به تعهدات خود برای فراهم کردن زمینه تجارت و معامله اقتصادی شرکت های تحت تابعیت خود با ایران اقدامی اساسی انجام دهند.

فشار ایران به طرف های باقی مانده در برجام برای کنار گذاشتن انفعال در برابر تهدید های واشنگتن سبب شد تا زمنیه تشکیل سازو کاری تجاری موسوم به اینستکس برای تسهیل همکاری شرکت های اروپایی و ایران فراهم شود اما این ساز و کار هنوز عملا به صورتی که دو طرف از منافع آن بهره مند شوند، عملی نشده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفتگو با ایستا تصریح کرده است که حضور وزیر امور خارجه آلمان در ایران صرفا برای بررسی مسائل مرتبط به چگونگی اجرای تعهدات برجامی است و در این راستا رئیس آلمانی اینستکس نیز وی را در این سفر همراهی می کند.

تهران هشتم ماه مه (۱۸ اردیبهشت)، همزمان با سالروز خروج یکجانبه آمریکا از برجام اعلام کرد دیگر نمی تواند به وعده های بی سرانجام طرف های اروپایی پایبند بماند و در اعتراض به رعایت نشدن تعهدات برجامی برخی اقدامات در چارچوب این توافقنامه از جمله فروش مازاد آب سنگین و اورانیوم غنی سازی شده به خارج از کشور را متوقف می کند.

این تصمیم با نامه مستقیم حسن روحانی به اطلاع رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رسیده و به آن‌ها ۶۰ روز فرصت داده شد تا تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای را اجرا کنند و در غیر این صورت، ایران محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آلمان: خطر جنگ در خلیج فارس از بین نرفته است

حسن روحانی: ایران نمی‌تواند به‌صورت یک‌ طرفه به برجام متعهد باقی بماند

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد