حسن روحانی: ایران نمی‌تواند به‌صورت یک‌ طرفه به برجام متعهد باقی بماند

حسن روحانی: ایران نمی‌تواند به‌صورت یک‌ طرفه به برجام متعهد باقی بماند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که این کشور به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند.

آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که این کشور به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند.

آقای روحانی در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که روز شنبه ۲۵ خرداد در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، درباره توافق هسته‌ای یادآوری کرد که اجرای تعهدات ایران بارها به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است و افزود: «با وجود خروج آمریکا، از سرگیری تحریم‌های غیرقانونی یک جانبه این کشور و نیز حمایت ناچیز سایر طرف‌های موافقتنامه از آن، همچنان معتقد هستیم که انجام تعهدات پذیرفته شده توسط تمام طرف‌های ذی‌ربط، نقش مهمی در افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا خواهد کرد.»

هفته گذشته نیز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سخنانی خطاب به اروپایی‌ها گفته بود که اصلا در موقعیتی نیستند که از ایران انتقاد کنند و در عین حال از آن‌ها خواسته بود که پاسخ دهند در مسیر برجام چه اقدام‌هایی انجام داده‌اند.

جمهوری اسلامی تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.
حسن روحانی
رئیس جمهوری ایران

بیشتر بخوانید:

یک منبع فرانسوی: در صورت تخطی تهران از برجام تحریم‌های اروپا باز می‌گردند

آقای روحانی در اجلاس شهر دوشنبه ضمن تاکید بر تعامل برای حفظ برجام افزود: «جمهوری اسلامی تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.»

رئیس جمهوری ایران تهدید کرد که در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب، به ناچار اقدامات بیشتری انجام خواهند داد.

پیش از این شورای عالی امنیت ملی ایران در تاریخ هشت مه (۱۸ اردیبهشت) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند. این تصمیم با نامه مستقیم حسن روحانی به اطلاع رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رسیده و به آن‌ها ۶۰ روز فرصت داده بود تا تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای را اجرا کنند و در غیر این صورت، ایران محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

درپی تعیین این مدت زمان مشخص از سوی ایران، کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به آن اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.

بیشتر بخوانید:

آقای روحانی همچنین در سخنان خود بدون نام بردن از کشوری افزود: «مداخلات خارجی برخی قدرت‌ها در امور داخلی کشورهای منطقه خاورمیانه، سیاست‌های قهرآمیز یکجانبه‌گرایانه، تروریسم و افراط‌گرایی، پیمان‌شکنی و قانون‌گریزی آشکار آنان در موضوعات مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی از جمله قرارداد مهم هسته‌ای ایران موسوم به برجام، منطقه ما را به یکی از بحران‌خیزترین و بی‌ثبات‌ترین مناطق جهان تبدیل کرده است.»

سفر رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان یک روز پس از سفر به قرقیزستان و شرکت در نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای صورت می‌گیرد. او در بیشکک با روسای جمهور چین و روسیه دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه رایزنی کرده بود.

از سوی دیگر بامداد پنج‌شنبه ۲۳ خرداد به دو فروند نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی سواحل ایران در جنوب بندر جاسک «حمله‌ای» صورت گرفت که در پی آن دو شناور تجاری آتش گرفتند، اما خدمه هر دو کشتی نجات یافتند. این رویداد در ادامه تنش فزاینده میان ایران و آمریکا واکنش‌های جهانی زیادی را به دنبال داشت و آمریکا، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر امور خارجه آلمان در تهران؛ میانجی یا ناجی برجام؟

واکنش‌ها به رد صلاحیت روحانی؛ آیا نواصولگرایان پیروز میدان خواهند بود؟

روحانی در واکنش به رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان: صلاحیت تعیین مصالح کشور را ندارید