سازمان ملل: ۴ میلیون ونزوئلایی در ۴ سال از کشورشان فرار کرده‌اند

سازمان ملل: ۴ میلیون ونزوئلایی در ۴ سال از کشورشان فرار کرده‌اند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین مقصد ونزوئلایی‌های مهاجر، کلمبیا است به طوریکه این کشور در حال حاضر پذیرای ۱.۳ میلیون شهروند ونزوئلا است.

آگهی

سازمان ملل متحد می‌گوید که چهار میلیون شهروند ونزوئلا در چهار سال گذشته از این کشور بحران زده فرار کرده‌اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که تنها از ماه نوامبر گذشته (آبان ۱۳۹۷) تاکنون یک میلیون ونزوئلایی از کشور خود گریخته‌اند. نوامبر گذشته تنش‌ها بین نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون این کشور بالا گرفت. آقای گوایدو در ژانویه گذشته خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خواند.

ادواردو استاین نماینده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان و مهاجران ونزوئلا اعلام کرد که کشورهای میزبان مهاجران ونزوئلایی نیازمند حمایت‌های فوری هستند.

آقای استاین که پیش از این معاون رئیس جمهوری گوآتمالا بود، می‌گوید: «کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب سهم خود را در پاسخ به این بحران ادا می‌کنند اما نمی‌توان انتظار داشت که ادامه این اقدام‌ها بدون کمک‌های بین‌المللی صورت گیرد.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین در گزارش خود اعلام کرد ۷۰۰ هزار نفر پیش از پایان سال ۲۰۱۵ کشور را ترک کردند و سه میلیون دیگر از ابتدای سال ۲۰۱۶ از ونزوئلا فرار کردند.

کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب سهم خود را در پاسخ به این بحران ادا می‌کنند اما نمی‌توان انتظار داشت که ادامه این اقدام‌ها بدون کمک‌های بین‌المللی صورت گیرد.
ادواردو استاین
نماینده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان و مهاجران ونزوئلا

نخستین مقصد ونزوئلایی‌های مهاجر، کلمبیا است به طوریکه این کشور در حال حاضر پذیرای ۱.۳ میلیون ونزوئلایی است. کشور پرو با ۷۶۸ مهاجر ونزوئلایی در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن، کشورهای شیلی، اکوادور، برزیل و آرژانتین قرار دارند.

آنجلینا جولی، بازیگر هالیوود و سفیر حسن نیت سازمان ملل در امور پناهندگان نیز سفری دو روز به مرز کلمبیا با ونزوئلا دارد. او قرار است از یک اردوگاه مرزی که مهاجران ونزوئلا در آنجا در چادر زندگی می‌کنند دیدار کند.

رویترز
مهاجر ونزوئلایی همراه با کودکشرویترز

یونیسف: ۲.۲ میلیون کودک ونزوئلایی نیازمند کمک هستند

از سوی دیگر، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه هفت ژوئن در یک بیانیه اعلام کرد که حدود ۲.۲ میلیون کودک در ونزوئلا (از هر سه کودک یک نفر) نیازمند کمک‌های بشردوستانه است.

بنا بر گزارش یونیسف، میزان مرگ و میر در میان افراد زیر پنج سال، بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، دو برابر شده است.

مرز ونزوئلا با کلمبیا پس از ۴ ماه باز شد

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا روز جمعه هفت ژوئن اعلام کرد که بخشی از مرز این کشور با کلمبیا را که از ماه فوریه بسته بود، باز شده است. دستور بسته شدن سه گذرگاه مرزی در فوریه گذشته به دلیل تلاش خوان گوایدو برای دریافت کمک‌های بشردوستانه آمریکا از طریق مرز کلمبیا صادر شد.

مادرو در توئیتی در این زمینه تصریح کرد که مرز ونزوئلا با کلمبیا در ایالت غربی تاچرا روز شنبه باز خواهد شد. وی در توئیت خود همچنین نوشت: «ما ملت صلح طلبی هستیم که با قاطعیت از استقلال خود دفاع می‌کنیم.»

بسته شدن مرز،مشکلات اقتصادی جدی برای شهرهای مرزی ونزوئلا ایجاد کرد. این شهرها به کالا و خدمات ارسالی کلمبیا وابسته هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زباله‌گردی مهاجران ونزوئلایی در شهر مرزی «پاکارایما»

افزایش بی‌سابقه تقاضای پناهندگی در اروپا از کشورهای ونزوئلا، کلمبیا و نیکاراگوئه

گزارش «نگران‌کننده»‌ کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از افزایش تهدید و حمله به حامیان پناهجویان در اروپا