Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ: ایران به بن‌بست خورده، آمریکا می‌تواند وضعیت را تغییر دهد

ترامپ: ایران به بن‌بست خورده، آمریکا می‌تواند وضعیت را تغییر دهد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترامپ: «هیچ یک از ما نمی‌خواهیم که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

آگهی

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که برای شرکت در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد پیاده‌سازی نیروهای متفقین در پایان جنگ جهانی دوم در فرانسه به سر می‌برد گفت که در زمینه پرونده هسته‌ای ایران با همتای فرانسوی خود اشتراک نظر دارد.

دونالد ترامپ، روز پنج‌شنبه ۱۶ خرداد در شهر کان در شمال غربی فرانسه در حضور میزبان خود امانوئل ماکرون گفت: «فکر نمی‌کنم که [درباره پرونده هسته ای ایران] اختلاف نظری داشته باشیم. هیچ یک از ما نمی‌خواهیم که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا در حالی چنین سخنانی را بیان کرده است که ایران می‌گوید تولید سلاح هسته‌ای ندارد. آقای ترامپ گفت: «ایران کشوری است که به بست می‌خورد زیرا تحریم‌ها فوق‌العاده و مؤثر بوده‌اند. اما آمریکا می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. من درک می‌کنم که آنها می‌خواهند مذاکره کنند. ما برای مذاکره با ایران آماده‌ایم اما آنها نباید به تسلیحات اتمی دست یابند.»

ماکرون: در مورد ایران با آمریکا هم‌نظریم

امانوئل ماکرون نیز در حضور میهمان خود گفت که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای «هدف مشترک» فرانسه و آمریکاست. رئیس جمهوری فرانسه نیز این سخنان را در حالی بیان کرد که همگام با شرکای اروپایی دیگر خود با خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های اقتصادی جاری علیه ایران مخالفت کرده است.

آقای ماکرون تأکید کرد: «ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هدف مشترک فرانسه و آمریکاست و برای تأمین این هدف باید مذاکرات بین‌المللی انجام شود.»

وی همچنین بدون نام بردن از برجام گفت هدف آن بوده که ایران تا سال ۲۰۲۵ به سه مورد عدم تولید سلاح هسته‌ای، توقف فعالیت موشکی و توقف تحرکات منطقه‌ای پایبند باشد.

رؤسای جمهوری فرانسه و آمریکا قرار است درباره مسائل مختلف جهان و پیش از همه درباره ایران گفتگو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ظریف به اظهارات ترامپ: به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیستیم

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران

افشاگران بانک بریتانیایی را به انجام میلیاردها دلار مبادله تجاری با ایران متهم کردند