هشدار کره شمالی به آمریکا: صبر ما را نیازمایید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار کره شمالی به آمریکا: صبر ما را نیازمایید
کپی رایت  REUTERS/Leah Millis/File Photo

کرۀ شمالی به ایالات متحده آمریکا هشدار داد که در صورت ادامه دادن سیاست کنونی، توافقاتی که میان رهبران دو کشور در جریان نشست سال گذشتۀ سنگاپور امضا شده، ممکن است به خطر بیفتد.

این هشدار پس از آن اعلام شد که برخی رسانه‌های بین‌المللی مدعی شدند رهبر کرۀ شمالی تعدادی از مقامات ارشد این کشور را به دلیل آنکه قبل از برگزاری نشست بی‌نتیجۀ ماه فوریه در هانوی بر مذاکره با آمریکا اصرار داشتند، مجازات کرده است.

پیونگ‌یانگ در بیانیۀ جدید خود، با سرزنش واشنگتن برای فشار آوردن به این کشور در موضوع غیرهسته‌ای کردن شبه جزیرۀ کره اعلام کرد که اگر واشنگتن «قبل از آنکه دیر شود» با طرح جدیدی به پیش نیاید، بیانیه سنگاپور تنها به «صفحه‌ای کاغذ» تبدیل خواهد شد.

در این بیانیه که در تلویزیون دولتی این کشور منتشر شد، آمده است: «به آمریکا توصیه می‌شود روش فعلی محاسبات خود را تغییر دهد و در اسرع وقت به درخواست ما پاسخ دهد... صبر ما حدی دارد.»

یک سال پیش از این در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ میلادی دونالد ترامپ و کیم جونگ‌-اون برای اولین بار با یکدیگر رو در رو شدند؛ این دیدار در جزیره سنتوزای سنگاپور عملی شد. آنها در جریان نشست سنگاپور با امضای توافقی چهار ماده‌ای متعهد شدند که برای ایجاد نوع جدیدی از رابطه با یکدیگر همکاری کنند.

تحلیلگران نیز بر این باورند که در وضعیت کنونی، چنانچه آمریکا از سیاست «اصرار بر تسلیمِ یکجانبۀ سلاح‌های هسته‌ای کرۀ شمالی» دست برندارد، توافق سنگاپور به خطر خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: