Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ سفر خود به بریتانیا را با توییت بر ضد شهردار لندن آغاز کرد

سفر دونالد ترامپ به بریتانیا
سفر دونالد ترامپ به بریتانیا Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر حزب کارگر با دستمایه قراردادن موضع اخیر رئیس جمهوری آمریکا در قبال تحولات داخلی بریتانیا وی را به دخالت در امور کشورش متهم کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه برای دیداری رسمی وارد بریتانیا شد.

وی دقایقی پیش از آنکه ایر فورس وان، هواپیمای ویژه ریاست جمهوری آمریکا در فرودگاه استنستد به زمین بنشیند با انتشار توییتی شهردار لندن را یک «بازنده تمام عیار» توصیف کرد.

آقای ترامپ در این پیام توییتری با تاسف بار توصیف کردن عملکرد صادق خان به عنوان شهردار لندن، اظهارات اخیر وی در خصوص رئیس جمهوری آمریکا را «شرورانه و شیطنت آمیز» قلمداد و تاکید کرده است که «این بازنده تمام عیار بهتر است تمرکز خود را بر مبارزه با جرم و جنایت در لندن معطوف سازد.»

صادق خان، نخستین شهردار مسلمان لندن از منتقدان جدی و همیشگی دونالد ترامپ است و همواره رفتارها و سخنان وی را تقبیح و محکوم می‌کند. او بدون شک از جمله غایبان در ضیافتی است که دوشنبه شب به مناسبت سفر رئیس جمهوری آمریکا در پایتخت بریتانیا برپا خواهد شد.

جدا از شهردار لندن، غیبت جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز در ضیافت شام دوشنبه شب در کاخ باکینگهام قطعی شده است. آقای کوربین پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر عدم حضور در این ضیافت از رویکرد «نژادپرستانه و زن ستیزانه» رئیس جمهوری آمریکا به عنوان دلیل اصلی امتناع از شرکت در میهمانی ویژه ملکه الیزابت دوم به مناسبت ورود دونالد ترامپ یاد کرده بود.

انتقاد تند دونالد ترامپ به صادق خان در حالی مطرح می شود که شهردار لندن یک روز پیش از سفر رئیس کاخ سفید به بریتانیا در سخنانی به شدت انتقاد آمیز، رئیس جمهوری آمریکا را مظهر فاشیست و نماد تهدید جهانی معرفی کرده بود.

صادق خان با انتشار یادداشتی در هفته نامه آبزرور از دونالد ترامپ به عنوان فردی یاد کرده که پس از حمله تروریستی لندن دست به تحرک مردم زده و به بازنشر پیام گروه های راست افراطی در بریتانیا اقدام کرده است.

شهردار لندن همچنین رویکرد انتقاد آمیز رئیس جمهوری آمریکا نسبت به توافقنامه های آب و هوایی را نکوهش کرده و از وی به دلیل حمایت از بوریس جانسون و تلاش برای تاثیر گذاری بر انتخابات داخلی حزب محافظه کار بریتانیا به شدت انتقاد کرده است.

این انتقادها پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ در واکنشی صریح و بدون پرده به رقابت نامزدان سمت نخست وزیری در بریتانیا به طور آشکار از بوریس جانسون حمایت کرد و وی را در مقایسه با دیگر رقبا برای رهبری بریتانیا فرد شایسته و مناسب‌تر قلمداد کرد.

حمایت رئیس جمهوری آمریکا از بوریس جانسون و نام بردن از نایجل فاراژ، از مهم‌ترین هواداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به عنوان یک دوست صمیمی انتقاد جرمی کوربین را برانگیخت. رهبر حزب کارگر با دستمایه قراردادن موضع اخیر رئیس جمهوری آمریکا در قبال تحولات داخلی بریتانیا وی را به دخالت در امور کشورش متهم کرد.

سفر سه روزه رئیس کاخ سفید به بریتانیا در حالی صورت می گیرد که ترزا می، ناکام در به تصویب رساندن توافق جدایی از اتحادیه اروپا از سمت خود کناره گیری کرده و این کشور در تلاطم چگونگی به انجام رساندن برکسیت است.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ و برخی از مقامات دولت وی پیش‌تر بر لزوم اجرایی شدن رای مردم بریتانیا به همه پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ تاکید کرده و خواستار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در مصاحبه‌ای با نشریه تایمز تاکید کرده است که بریتانیا باید در مذاکره با اتحادیه اروپا موضع سخت گیرانه تری داشته باشد و اگر لازم شد بدون توافق از اتحادیه جدا شود.

مخالفان سیاست‌های دونالد ترامپ و تشکل‌های معترض به همراهی سیاستمداران بریتانیایی با راهبردهای تعیین شده توسط آمریکا قرار است روز سه شنبه با تجمع در میدانی واقع در نزدیکی دفتر نخست وزیری بریتانیا در اعتراض به سفر رئیس جمهوری آمریکا به کشورشان دست به تظاهراتی بزرگ بزنند.

دونالد ترامپ در سفر به بریتانیا ضمن دیدار با ملکه و خاندان پادشاهی، با نخست وزیر و تنی چند از مقامات و سیاستمداران بریتانیا دیدار و گفتگو خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ در لندن؛ تبادل هدایا برای یادآوری تاریخ مشترک آمریکا و بریتانیا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

گزارش تازه موسسه مطالعات استراتژیک در مورد «دهه خوفناکِ» قرن۲۱: عصر بی‌ثباتی فزاینده در جهان آغاز شد