کاخ کرملین: جلوگیری از حملات شورشیان در ادلب سوریه برعهده ترکیه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاخ کرملین: جلوگیری از حملات شورشیان در ادلب سوریه برعهده ترکیه است

کاخ کرملین روز جمعه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) خطاب به آنکارا گفت که جلوگیری از حمله شورشیان به غیرنظامیان و اهداف روسیه در استان ادلب سوریه بر عهده ترکیه است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به پیشنهاد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر اجرای آتش بس در ادلب این موضوع را مطرح کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه روز گذشته در تماس تلفنی با همتای روس خود خواستار آتش‌بس در ادلب سوریه شد تا از کشته شدن بیشتر غیرنظامیان جلوگیری شود. اردوغان در این گفت‌وگو در عین حال نگرانی خود را نسبت به هجوم موج جدید آوارگان به ترکیه بیان کرد.

حملات دولت سوریه به استان ادلب واقع در شمال غرب این کشور که در کنترل شبه‌نظامیان است، با پشتیبانی روسیه صورت می گیرد. این استان از تابستان گذشته اصلی‌ترین صحنه جنگ میان بشار اسد و مخالفان اوست.

رویترز
حملات هوایی به استان ادلب سوریهرویترز

بیشتر بخوانید:چرا آتش جنگ در استان ادلب سوریه بار دیگر شعله‌ور شده است؟

استان ادلب در حال حاضر نزدیک به سه میلیون نفر جمعیت دارد. طبق توافق سپتامبر سال گذشته بین روسیه و ترکیه، بخش‌هایی از این استان به‌عنوان مناطق امن شناخته شد. طبق این توافق وظیفه مبارزه و غلبه بر گروه تحریرالشام بر دوش ترکیه قرار گرفت. با این حال طی هفته‌های اخیر آتش جنگ در مناطقی که «حائل غیرنظامی» اعلام شده، شعله‌ور شده است.

اکثر مناطق استان ادلب تحت کنترل گروه تحریرالشام قرار دارد. هیات تحریرالشام از ادغام چند گروه از جمله جبهه النصره سابق به وجود آمده است. جبهه النصره تا سال ۲۰۱۶ بخشی از گروه القاعده بود.

گروه تحریرالشام از ابتدای سال جاری سلطه خود بر استان ادلب را تقویت کرده است. با این حال «ارتش آزاد سوریه» که تحت حمایت ترکیه است همچنان در این استان سوریه حضور دارد.