Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا قیمت سیگار با میزان مصرف آن ارتباط دارد؟

آیا قیمت سیگار با میزان مصرف آن ارتباط دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گزارش قیمت یک پاکت مارلبورو حاوی ۲۰ نخ سیگار را در کشورهای اروپایی بررسی و سپس با درصد افراد سیگاری در آن کشورها مقایسه کرده است.

آگهی

طبق یافته‌های اداره آمار کمیسیون اروپا (یورو استات)، قیمت سیگار ارتباط مستقیم با مصرف آن دارد به‌طوری‌ که قیمت ارزان سیگار باعث مصرف بیشتر آن می‌شود.

این گزارش قیمت یک پاکت مارلبورو حاوی ۲۰ نخ سیگار را در کشورهای اروپایی بررسی و سپس با درصد افراد سیگاری در آن کشور مقایسه کرده است.

ترکیه و بلغارستان ارزان‌ترین قیمت سیگار را در کشورهای مورد بررسی دارند به‌طوری که قیمت هر پاکت حاوی ۲۰ نخ سیگار در این دو کشور کمتر از ۳ یورو است. در نتیجه این دو کشور بیشترین سیگاری‌ها را در اروپا دارد به‌طوری که تقریبا ۲۸ درصد جمعیت ترکیه و بلغارستان هر روز سیگار می‌کشند.

بیشتر بخوانید:افزایش قیمت سیگار یک میلیون نفر از سیگاری های فرانسه کم کرد

با این وجود همچنان رابطه بین مرگ و میر ناشی از بیماری‌های ریوی و قیمت سیگار جزو موضوعاتی است که ثابت کردن آن مشکل به‌نظر می‌رسد.

به‌عنوان مثال در لتونی قیمت یک پاکت مارلبورو تنها ۳.۷۷ یورو است و تقریبا یک چهارم جمعیت این کشور هر روز سیگار می‌کشند. اما نکته ویژه این است که تنها دو درصد از مرگ و میرها در لتونی مربوط به بیماری‌های مرتبط با ریه است.

اما در بریتانیا قیمت همان سیگار ۱۱.۳۴ یورو است و ۱۳.۷ درصد مردم سیگار می‌کشند. این در حالی است که مرگ و میر حاصل از بیماری‌های تنفسی در این کشور ۱۴ درصد است. البته این موضوع را می‌توان به تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی هم تفسیر کرد.

بیشتر بخوانید:

کشورهایی مانند بریتانیا، دانمارک، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ به نسبت، میزان افراد سیگاری کمی دارند اما با این حال میزان مرگ و میر در این کشورها به دلیل بیماری‌های تنفسی بالا است. از سوی دیگر هوای این کشورها غلظت دی اکسید گوگرد و سایر آلاینده‌های بیشتر از کشورهایی است که تعداد افراد سیگاری در آن‌ها زیادتر است اما مرگ و میر تنفسی کمتری دارند.

روز جهانی بدون دخانیات

سازمان جهانی بهداشت ۳۱ مه (۱۰ خرداد) را به‌عنوان روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری کرده است. هدف از نامگذاری این روز اطلاع رسانی درباره خطرات ناشی از کشیدن سیگار برای شما و اطرافیانتان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ زودهنگام زنان به دلیل خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن «به سبک مردان»

سازمان جهانی بهداشت: سیگار کشیدن خطر اصلی برای سلامتی مردان اروپایی است

فرانسه؛ سیگار کشیدن در پارک‌های شهر استراسبورگ ممنوع شد