سازمان ملل: مردم کره شمالی برای زنده ماندن به دولت رشوه می‌دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
سازمان ملل: مردم کره شمالی برای زنده ماندن به دولت رشوه می‌دهند
سازمان ملل: مردم کره شمالی برای زنده ماندن به دولت رشوه می‌دهند

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو در گزارشی اعلام کرد مردم کره شمالی برای زنده ماندن به مأموران دولت رشوه می‌دهند.

این دفتر روز سه‌شنبه هفتم خرداد با انتشار این گزارش نوشت که در این کشورِ منزوی در جامعه جهانی، فساد به صورت یک «بیماری بومی» در آمده و سرکوب به صورت گسترده وجود دارد.

سازمان ملل می‌گوید مقام‌های کره شمالی از شهروندانی اخاذی می‌کنند که برای تأمین مایحتاج خود به سختی پول درمی‌آورند. افرادی که در بخش اقتصاد غیر رسمی فعالیت دارند، بیش از همه برای رشوه دادن در فشار قرار می‌گیرند. مأموران دولتی با تهدید افراد به بازداشت و پیگرد قانونی، از آنها پول می‌گیرند.

دولت کره شمالی وضعیت نابسامان انسانی در این کشور را محصول تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور می‌داند، اما در گزارش سازمان ملل گفته شده که اولویت دادن به ارتش و تأمین مالی این بخش علت اصلی پیدایش این بحران است.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از تمرکز دائم کره شمالی بر برنامه هسته‌ای انتقاد کرده و غفلت از وضعیت وخیم میلیون‌ها تن از سکنه این کشور را نگران‌کننده خوانده است. 

به گفته خانم باشله با یادآوری این که حق دستیابی به غذا، بهداشت، مسکن، آزادی و تجمع یک امر جهان‌شمول و انکارناپذیر است گفته است که با همه این احوال، مردم کره شمالی برای دستیابی به این حقوق ملزم به پرداخت رشوه هستند.

در کره شمالی از هر ۱۰ نفر ۴ نفر یعنی حدود ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر با کمبود شدید مواد غذایی روبرو هستند.

دولت پیونگ‌یانگ گزارش روز سه‌شنبه سازمان ملل را دارای «انگیزه‌های سیاسی برای اهدافی شوم» خوانده و آن را رد کرده است.