مسیر دشوار نتانیاهو؛ نخستین گام پارلمان اسرائیل برای انتخابات دوباره برداشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پارلمان این کشور
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پارلمان این کشور   -  Copyright  عکس از خبرگزاری فرانسه

با رای اولیه نمایندگان اسرائیل به انحلال کنست، مجلی این کشور، نخستین گام برای برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی برداشته شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رهبر حزب لیکود با وجود پیروزی در انتخابات پارلمانی اخیر تا امروز دوشنبه ۶ خرداد هنوز نتوانسته است دولت تشکیل دهد. او در حالی که تنها تا پایان روز چهارشنبه ۸ خرداد فرصت دارد تا اعضای کابینه خود را معرفی کند، در متقاعد ساختن احزاب راست و راست افراطی برای تشکیل ائتلاف تاکنون همچنان ناموفق مانده است. به همین دلیل نمایندگان کنست در یک رأی‌گیری اولیه به انحلال پارلمان رأی دادند.

رأی‌گیری نهایی نمایندگان برای انحلال کنست احتمالا روز چهارشنبه همزمان با پایان مهلت نخست‌وزیر برای معرفی کابینه انجام خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو پس از آن که در فردای انتخابات ۲۰ فروردین گذشته، پیروزی حزب خود را اعلام کرد، از سوی رئیس جمهوری، رووین ریولین مأمور تشکیل کابینه شد. او تلاش کرد تا با ایجاد ائتلافی از محافظه‌کاران، راستگراهای افراطی و ارتودکس‌های افراطی برای پنجمین بار هدایت دولت را در دست بگیرد اما این احزاب به دلیل اختلاف با حزب حاکم حاضر به شرکت در ائتلاف نشدند.

اختلاف اصلی احزاب دعوت شده به ائتلاف، بر سر خدمت نظامی دانشجویان علوم دینی است.

آقای نتانیاهو که از حدود ده سال پیش تاکنون بر مسند نخست وزیری اسرائیل تکیه زده، به جز این بن‌بست سیاسی در یک پرونده قضایی نیز با اتهام فساد مالی روبروست.