Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمان اروپا؛ راهنمای کشور به کشور

انتخابات پارلمان اروپا؛ راهنمای کشور به کشور
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس آخرین گزارشات شمار شرکت‌کنندگان در این انتخابات برای نخستین بار در تاریخ از زمان برگزاری اولین انتخابات اروپایی در سال ۱۹۷۹ افزایش یافته است.

آگهی

انتخابات پارلمانی اروپا در روزهای ۲۳ و ۲۶ مه در کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا برگزار شد.

تعداد زیاد احزاب حاضر در انتخابات پارلمان اروپا، نام های مختصر هر یک از آن ها و درصدها ممکن است هر خواننده ای را سردرگم کند.

خبرنگاران یورونیوز راهنمای کشور به کشور انتخابات پارلمان اروپای ۲۰۱۹ را برای درک بهتر این انتخابات و انتظاراتی که می توان از آن داشت را تهیه کردند.

در سطح اروپا باید نگاه ها را متوجه حزب مردم اروپا و گروه های سوسیالیست و دموکرات کرد.

این احزاب راست میانه و چپ میانه سال ها است که کنترل پارلمان اروپا را در دست داشته اند. اما اکنون با افزایش محبوبیت گروه ها و احزاب راست افراطی و ضد اتحادیه اروپا، رقابت تنگاتنگی برای راه یابی به پارلمان اروپا در جریان است.

از سوی دیگر، تغییرات آب و هوایی محبوبیت گروه های سبز را نیز افزایش داده است.

بر اساس آخرین گزارشات شمار شرکت‌کنندگان در این انتخابات برای نخستین بار در تاریخ از زمان برگزاری اولین انتخابات اروپایی در سال ۱۹۷۹ افزایش یافته است.

اتریش

حزب محافظه‌کار مردم اتریش به رهبری سباستین کورتس با کسب ۳۴/۹ درصد آرا، برنده بزرگ انتخابات اتریش لقب گرفته است. حزب سوسیال دموکرات این کشور که در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی گذشته بازنده اصلی بود، این بار با کسب حدود ۲۳/۴ درصد آراء دومین جریان اصلی سیاسی این کشور اروپای مرکزی شده است. حزب راست‌گرای افراطی آزادی اتریش نیز که اخیرا با رسوایی ایبیزاگیت از دولت خارج شد، با کسب ۱۷/۲ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است.

انتشار ویدیوی جنجالی از یکی از کادرهای رهبری حزب «آزادی» احتمالا تاثر منفی بر این انتخاب گذاشت.

حزب راست‌گرای افراطی «آزادی»، نیرومندترین جریان ملی‌گرای اتریش است. هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر این حزب و معاون صدر اعظم آلمان یک هفته پیش از انتخابات پارلمان اروپا به دنبال انتشار ویدیوی جنجالی از وی مجبور به کناره گیری از مقام خود شد.

در ویدئوی منتشر شده رهبر حزب راست افراطی آزادی در حال معامله با فردی دیده می‌شود که خود را از بستگان یک الیگارک روس معرفی می‌کند. هاینتس کریستیان اشتراخه در این ویدئو در حال مذاکره بر سر اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی مشاهده می‌شود.

قبل از این رسوایی، تخمین زده شده بود که حزب «آزادی» در حدود ۲۴.۵ درصد از آراء را به خود اختصاص خواهد داد. یکشنبه بعد از ظهر٢٦ مه (۵ خرداد) ، در آخرین روز انتخابات رسانه های محلی آرای کسب شده این حزب را ١٧.٥ درصد تخمین زده اند.

بلژیک

نتایج شمارش ۹۷ درصد آراء در بلژیک نشانگر پیروزی احزاب متعدد ملی‌گرای فلامان (هلندی زبان) در این کشور است. سه حزب عمده این گروه قومی زبانی نزدیک به ۲۷ درصد آراء را کسب کرده اند.

شهروندان این کشور امروز در سه سطح مختلف در انتخابات شرکت خواهند: فدرال، منطقه ای و اروپایی.

بسیاری امیدوار بودند حزب سبز بتواند با تکیه بر حضور قوی در انتخابات محلی، پیروز انتخابات پارلمان اروپا باشد. در سال ۲۰۱۴ این حزب توانست تنها ٦.٦ درصد از آراء را از آن خود کند.

آگهی

در بلژیک نیز هم چون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا احزاب راست در حال قدرت گرفتن هستند. حزب ولامز بلاگ، حزب راست افراطی بلژیک توانست در این انتخابات  ۱۱/۴ درصد از آراء را به خود اختصاص دهد. در حالی که پنج سال پیش در انتخابات محلی توانسته بود تنها ٤.٢ درصد از آراء را کسب کند.

پیروزی طرفداران اتحادیه اروپا در بلغارستان

در بلغارستان دو حزب پشتییان اتحادیه اروپا یعنی «شهروندان برای توسعه اروپایی» با ۳۰/۶ درصد و حزب سوسیالیست با ۲۶/۴۲ درصد آراء پیروز این انتخابات هستند.

با این که در این کشور شرکت در انتخابات اجباری است، امسال تنها ۳۰/۸۳ درصد در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کردند. در سال ۲۰۱۴ این رقم ٣٥.٨٤ درصد از واجدین شرایط رای بود.

پیش از این نیز انتظار می رفت که آرای انتخابات پارلمان اروپا در بلغارستان بین حزب راست میانه روی جی یی آر بی (GERB) و حزب ائتلافی سوسیالیست تقسیم شود.

آگهی

جوان ترین نماینده در پارلمان اروپا، آندری نواکوف ٣۰ ساله اهل بلغارستان است.

کرواسی

حزب اتحاد دموکراتیک، جریان اصلی محافظه‌کار به همراه حزب سوسیال دموکراتیک به ترتیب با ۲۲/۷۱ و ۱۸/۶۹ درصد آراء پیشتاز انتخابات در کرواسی هستند. تنها ۳۲ درصد شهروندان این کشور در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کردند.

کرواسی دومین عضو جدید اتحادیه اروپا است. پیش از این هم انتظار می رفت که تعداد زیادی در انتخابات پارلمان اروپا در این کشور شرکت نکنند. در سال ۲۰۱۴، تنها ٢٥ درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کردند که حتی از متوسط میزان مشارکت در انتخابات پارلمان اروپا پایین تر بود.

قبرس

حزب حاکم اتحاد دموکراتیک قبرس (محافظه کار) با کسب ۲۹ درصد آراء پیشتاز است. حزب مترقی کارگران (کمونیست) با ۲۷/۵ درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

آگهی

این جزیره کوچک در پارلمان اروپا صاحب شش کرسی است و اگر نامزد ترک تبار این جزیره بتواند به پارلمان اروپا راه یابد، پیروزی تاریخی خواهد بود.

قبرس به دو بخش ترک نشین و یونانی تقسیم می شود. بیش از ٨٠ هزار از شهروندان ترک تبار قبرس واجد شرایط رای هستند.

پیش بینی می شد حزب حاکم، با ٣٢.٥ درصد پیشتاز انتخابات باشد.

چک

دو حزب لیبرال محافظه کار آنو (آری) و دموکراتیک مدنی با کسب ۲۱/۲ و ۱۴/۵ درصد آراء برندگان اصلی انتخابات پارلمان اروپا هستند. با این نتایج هر حزب به ترتیب ۶ و ۴ کرسی در پارلمان اروپا خواهند داشت.

آگهی

شهروندان جمهوری چک روز جمعه و شنبه در انتخابات شرکت کردند.

انتظار می رفت حزب حاکم -حزب عوامگرای‌ ای‌آن‌او- بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد. از سوی دیگر، حزب دزدان دریایی چک نیز شانس زیادی برای به دست آوردن کرسی در پارلمان اروپا دارد. این حزب، حزب ضد ساختار و ضد فساد اقتصادی است.

در انتخابات پارلمان اروپا، احزاب متعدد و جدیدی شرکت کردند. از جمله حزب آزادی و دموکراسی مستقیم که حزبی ضد اتحادیه اروپا است انتظار می رود اولین کرسی های خود را در انتخابات امسال کسب کند.

دانمارک

حزب لیبرال دموکرات و سوسیال دموکرات دانمارک با ۲۳/۵ و ۲۱/۵ درصد آراء مکان‌های اول و دوم انتخابات پارلمان اروپا را به خود اختصاص دادند. حزب سوسیالیست در ین انتخابات ۱۳/۲ درصد آراء را به دست آورد و سبزها با ۱۱ درصد جایگاه چهارم را کسب کردند.

آگهی

بیم آن می رفت که نزدیکی زمان برگزاری انتخابات پارلمان اروپا با انتخابات محلی دانمارک منجر به عدم شرکت شهروندان در این انتخابات اروپایی شود.

بسیاری از شهروندان این کشور می گویند که بیشتر به انتخابات محلی توجه می کنند. پیش بینی می‌شد که حزب راست افراطی استرام کورس که مبلغ اخراج ٧٠٠ هزار مسلمان از این کشور است، صاحب کرسی در انتخابات پارلمانی دانمارک شود.

حزب جنبش مردم نیز که ضد اتحادیه اروپا به شمار می رفت تنها ۳/۹ درصد آراء را کسب کرد.

استونی

حزب لیبرال «اصلاح» با کسب ۲۶/۲ درصد آراء صدرنشین انتخابات در استونی است. حزب سوسیال دموکراتیک همین کشور با ۲۳/۳ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد. حزب میانه با ۱۴/۴ درصد آرا سوم است. راست‌گراهای افراطی در حزب مردم نیز با سه برابر کردن آرای خود، ۱۲/۷ درصد آرا را در این انتخابات کسب کرده اند و توانستند یک کرسی در پارلمان اروپا را به خود اختصاص دهند.

آگهی

این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۴ صاحب ۴ درصد از آراء شده بود.

حزب مردم استونی در انتخابات پارلمانی این کشور در مقام چهارم قرار گرفته بود که منجر به کسب کرسی در ائتلاف حاکم شد.

رویترز
شب انتخابات در پارلمان اروپارویترز

فنلاند

حزب ائتلاف ملی، جریان اصلی راست میانه با کسب ۲۰/۸ درصد آرا پیشتاز انتخابات پارلمان اروپا است. احزاب جبهه سبز و سوسیال دموکرات با کسب ۱۶ و ۱۴/۶درصد آرا در مکان‌های دوم و سوم قرار دارند. حزب میانه با ۱۴/۳۰ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار دارد. حزب راست‌گرای افراطی «فنلاندی‌های واقعی» نیز با کسب ۱۳.۸ درصد آرا می‌تواند ۲ کرسی در پارلمان اروپا را به خود اختصاص دهد.

فرانسه

حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن، جریان اصلی راست افراطی فرانسه بر اساس نتایج ۹۱ درصد آرا شمرده شده با کسب ۲۴/۰۸ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است: یک پیروزی بزرگ برای ملی‌گرایان فرانسه دو سال پس از شکست در برابر امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷.

آگهی

حزب اتحاد ملی فرانسه با توجه به این نتایج ۲۲ تا ۲۴ کرسی در پارلمان اروپا را کسب خواهد کرد.

حزب جمهوری به پیش به رهبری امانوئل ماکرون با کسب با ۲۱/۸۹ درصد آراء در جایگاه دوم قرار دارد. حزب اروپای اکولوژیست سبزها به رهبری یانیک ژدو هم با ۱۳/۱۴ درصد آراء سوم است.

جنبش اعتراضی جلیقه زردها در این کشور از محبوبیت حزب امانوئل ماکرون کاسته است.

پیش از انتخابات پیش بینی می شد حزب «جمهوری به پیش» به رهبری رییس جمهوری فرانسه ٢١.٩ درصد و حزب سبز اروپای اکولوژیست ١٢.٨ درصد از آراء را به خود اختصاص دهد.

آگهی

آلمان

شمارش بخش عمده‌ای از آراء نشانگر پیشتازی حزب دموکرات مسیحی در آلمان با ۲۸ درصد رای است. براساس همین آمار، سبزها با کسب دست‌کم ۲۱/۸ درصد آرا یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های سیاسی خود را تجربه می‌کنند. میزان آرای سبزها دو برابر انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴ است.

حزب سوسیالیست آلمان با ۱۵/۵ درصد آراء سوم است و راست‌گرایان افراطی «آلترناتیو برای آلمان» با کسب ۱۰ رصد آراء مجوز حضور در پارلمان را به دست آورده اند.

با وجود پیشتازی حزب دموکرات مسیحی، این حزب ضعیف‌ترین نتایج تاریخی خود را در انتخابات اروپایی کسب کرده است.

حزب سوسیالیست آلمان نیز کم‌ترین آرای تاریخی خود را در ایالت برمن در ۷۳ سال گذشته به دست آورده است.

آگهی

نتایج همین آمار نشان می‌دهد که محبوبیت‌ راست‌های افراطی «آلترناتیو برای آلمان» نسبت به انتخابات پیشین پارلمان اروپا دست‌کم سه درصد افزایش یافته است.

آخرین نظرسنجی ها پیش از برگزاری انتخابات پیش بینی می کردند که محبوبیت حزب سبز آلمان افزایش یابد و حتی برخی با توجه به این افزایش محبوبیت، برای این اعضای این حزب رویای دستیابی به مقام صدراعظم را در ذهن پروراندند.

رویترز
عکس العمل حامیان حزب دموکرات مسیحی به اولین نتایج در خروجی صندوق‌های رایرویترز

یونان

در این کشور نزدیکی زمان برگزاری انتخابات محلی، از میزان مشارکت در انتخابات پارلمان اروپا کاست.

مسائل اقتصادی و اختلافات سیاسی بر سر تعویض نام مقدونیه شمالی، از شدت تمرکز بر روی مسائلی در سطح اروپا به شدت کم کرده است.

آگهی

نتایج آراء حوزه‌های اخذ رای در یونان نشانگر پیشتازی حزب دموکراسی نوین، جریان اصلی راست میانه این کشور با کسب ۳۳/۳ درصد آراء است. حزب چپ‌گرای سیریزا به رهبری الکسیس سیپراس، نخست وزیر، نیز با کسب ۲۳/۸ درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفت.

این نتایج سبب شد تا آقای سیپراس اعلام کند در ماه ژوئن انتخابات زودهنگام در این کشور برگزار خواهد شد.

رویترز
پخش سخنرانی الکسیس تسیپراس، نخست وزیر یونان در خیابان های آتنرویترز

مجارستان

ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی گرای این کشور بارها بر سر مسائل قانون اساسی و مشکلات مهاجران با بروکسل به اختلاف برخورده است. این اختلافات منجر به تعلیق حزب فیدز به رهبری آقای اوربان در گروه حزب مردم اروپا شد.

با وجود این حزب حاکم فیدز به رهبری ویکتور اوربان با کسب ۵۲/۱۴ درصد آرا پیروز بزرگ انتخابات اروپایی در مجارستان شد. احزاب چپ میانه و راست افراطی به ترتیب با ۱۶/۲۶ و ۹/۹۲ درصد آرا در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

آگهی

ایرلند

انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند روز جمعه ۲۴ مه همزمان با انتخابات محلی برگزار شد.

بر اساس آرای شمرده شده که نتیجۀ آن روز شنبه منتشر شد، دو حزب اصلی هر کدام ۴ کرسی از ۱۱ کرسی را به خود اختصاص دادند. حزب سبز ایرلند نیز توانست با پشت سر گذاشتن رقبا با دو کرسی وارد پارلمان اروپا شود.

این اولین بار در بیست سال گذشته است که سبزهای ایرلند وارد پارلمان اروپا می‌شوند؛ رویدادی که دستاوردی بزرگ برای آنها محسوب می‌شود.

رویترز
ناتالی لوازو، نامزد اصلی مورد حمایت حزب متبوع امانوئل ماکرونرویترز

ایتالیا

با پایان مهلت اخذ رای در ساعت ۱۱ شب در ایتالیا، نتایج اولیه نشانگر پیشتازی حزب راست‌گرای افراطی لگا به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر کشور، با ۳۳/۶ درصد آراء است. براساس شمارش آرا اولیه، حزب دموکرات (چپ میانه) با ۲۳/۵ درصد و جنبش پنج ستاره با ۱۶/۶ درصد آراء در مکان‌های بعدی قرار گرفتند.

آگهی

آینده دولت ایتالیا به نتایج انتخابات پارلمان اروپا گره خورده است.

در حزب حاکم لگا و جنبش پنج ستاره هفته های گذشته را صرف اختلافات و دعوا بر سر تمام مسائل سیاسی کشور کردند.

آخرین پیش بینی ها قبل از انتخابات حاکی از پیشتازی حزب لگا به رهبری ماتئو سالوینی با کسب ٣٠ درصد از آراء بود. در حالی که حزب لیگ شمال (لگا) در سال ۲۰۱۴ تنها ٦ درصد از آرا را به خود اختصاص داده بود.

لتونی

شهروندان لتونی روز شنبه برای انتخاب صاحبان ٨ کرسی در پارلمان اروپا رای دادند و حزب اتحاد جدید با ۲۶ درصد آراء در مقام نخست قرار گرفت.

آگهی

طبق آخرین پیش بینی‌ها انتظار می رفت که حزب اتحاد جدید که به حزب مردم اروپا نزدیک است، پیروز این انتخابات باشد. با این حال آراء این حزب کاهش شدیدی را در قیاس با ۴۶ درصد رای در انتخابات سال ۲۰۱۴ نشان می دهد.

حزب سوسیال دموکرات با ۱۷/۵ و حزب عوامگرای اتحاد ملی با ۱۶/۴ درصد آرا در مکان‌های بعدی قرار گرفتند.

امسال ٣٣.٠٣ درصد از واجدین شرایط رای در لتونی در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کردند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آگهی

لیتوانی

شمارش حدود ۹۰ درصد آرا در لیتوانی نشان می‌دهد حزب راست میانه «اتحادیه میهن» با حدود ۱۷/۴۱ درصد آرا پیشتاز است. حزب سوسیال دموکراتیک با ۱۶/۹۰ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد. ائتلاف کشاورزان و سبزها هم با نزدیک به ۱۴ درصد آراء، مکان سوم این رقابت را به خود اختصاص داده است.

لیتوانی برای بار دوم است که انتخابات پارلمان اروپا را برگزار می کند و شهروندان این کشور برای کسب ١١ کرسی رای به نامزدهای احزاب این کشور رای خواهند داد.

از آنجا که هیچ کدام از دو نامزد حزب راست میانه در انتخابات ماه می نتوانستند اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند، بار دیگر در این انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند.

لوکزامبورگ

شهروندان این کشور کوچک برای کسب شش کرسی در پارلمان اروپا در انتخابات شرکت کردند. این کشور جمعیتی در حدود نیم میلیون نفر جمعیت دارد و شرکت در انتخابات در آن اجباری است.

آگهی

دو حزب دموکرات لیبرال و سوسیال مسیحی با ۲۱/۴۴ و ۲۱/۱ هر کدام دو کرسی کسب کردند. حزب سبز نیز با ۱۸/۹۱ درصد آراء در جای سوم قرار گرفت.

حزب راست افراطی گرا که برنامه خروج از اتحادیه اروپا داشته باشد، در این کشور وجود ندارد.

مالت

در این انتخابات حزب حاکم کارگر به رهبری نخست وزیر جوزف موسکات ۵۵/۹ درصد آرا، حزب ملی گرای رقیب را با ۳۶/۲ درصد جا گذاشت.

مالتا دارای دو حزب راست گرای افراطی نیز هست که برنامه خروج از اتحادیه اروپا را دارند، با این حال هیچ یک از این احزاب شانسی برای ورود به پارلمان اروپا را نداشتند.

آگهی

فساد اقتصادی یکی از مسائل مورد توجه رای دهندگان در این کشور است چرا که هر دو حزب مهم این کشور یکدیگر را به فساد اقتصادی متهم می کند.

لهستان

بنابر نتایج اولیه، حزب حاکم قانون و عدالت که حزبی ضد اتحادیه اروپا است توانسته است ۴۳/۱ درصد آراء را به خود جذب کند. پس از این حزب، حزب به رهبری دونالد توسک رئیس کنونی کمیسیون اروپا با ۳۸/۴۱ درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته است.

در این انتخابات تنها ۴۳ درصد واجدین شرایط شرکت کردند.

انتخابات پارلمان اروپا در حالی در این کشور برگزار شد که دو انتخابات دیگر در راه است؛ انتخابات پارلمان ملی لهستان در پاییز و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده.

آگهی
رویترز
مرتب کردن برگه های رای در یک مرکز شمارش آراءرویترز

پرتغال

در انتخابات پرتغال حزب سوسیالیست با ۳۳/۸ درصد آراء در مکان نخست قرار گرفته است و پس از آن حزب سوسیال دموکرات با ۲۲/۶ درصد آراء در جایگاه بعدی قرار دارد. حزب سبزها نیز با ۴/۸ درصد آراء امکان دارد اولین کرسی خود را در پارلمان اروپا به دست آورد.

پرتغال از معدود کشورهای اروپایی است که حزب راست گرای افراطی اش عملکرد قوی نداشته است. این انتخابات فرصتی شد برای بالا آمدن حزب راست افراطی «بس است». با توجه به در پیش بودن انتخابات محلی در پرتغال تبلیغات انتخاباتی حزب «بس است» بیشتر به حمله به مواضع حزب سوسیالیست حاکم در مسائل داخلی کشور پرداخت.

رومانی

حزب حاکم سوسیال دموکرات این کشور که بر سر فساد اقتصادی و حاکمیت قانون با بروکسل مقر اتحادیه اروپا اختلاف دارد ۲۴/۸ درصد آرا را به دست آورد. تنازلی فاحش در مقایسه با ۴۵ درصد آراء در انتخابات سال ۲۰۱۶.

حزب ملی لیبرال که حزبی طرفدار اتحادیه اروپا است و در رقابت تنگاتنگی با حزب حاکم بود موفق شد ۲۷/۸ درصد آراء را به خود اختصاص دهد.

آگهی

اسلواکی

نتایج رسمی انتخابات اسلواکی نشان می دهد حزب به رهبری زوزانا چاپوتووا رئیس جمهور تازه این کشور موفق به کسب ۲۰/۱ درصد آراء شده است. در پی این حزب، حزب سوسیال دموکرات ۱۵/۷ درصد رای کسب کرده است.

حزب راست گرای افراطی «اسلواکی ما» که حزبی ضد اتحادیه اروپا است ۱۲/۱ درصد رای به دست آورده است.

در انتخابات سال ۲۰۱۴ در اسلواکی تنها ١٣.٠٥ درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کرده بودند.

اسلوونی

با شمارش بیش از ۹۸ درصد آراء مشخص شده است که حزب دموکرات لیبرال ۲۶/۴۸ درصد آرا را به دست آورده است. رقمی که با نتایج پیشین در سال ۲۰۱۴ تقریبا برابری می کند.

آگهی

حزب سوسیال دموکرات نیز با ۱۵/۸ درصد آراء در جایگاه دوم ایستاده است.

شهروندان اسلونی میزان مشارکت پایینی در انتخابات پارلمان اروپا دارند.

اسپانیا

نتایج رسمی انتخابات پارلمان اروپا در اسپانیا پس از شمارش ۹۹ درصد آراء نشانگر پیروزی حزب سوسیالیست حاکم است.

این حزب به رهبری نخست وزیر پدرو سانچز توانسته ۳۲/۹ درصد آراء را به خود اختصاص دهد. حزب محافظه کار مردم حدود ۲۰ درصد و حزب راست افراطی وُکس این کشور نیز نزدیک به ۶/۵ درصد آرا را کسب کرده اند.

آگهی

آرای حزب عوامگرای وُکس در مقایسه با انتخابات سراسری ماه گذشته اسپانیا حدود ۴ درصد ریزش داشته است.

سوئد

نتایج مقدماتی نشان می دهد حزب سوسیال دموکرات حاکم با کسب ۲۴ درصد پیشتاز آرا است. این در حالی است که حزب سبزها، که در ائتلاف با حزب حاکم به سر می برند، با ۱۱ درصد جایگاهی بهتر از رتبه چهارم کسب نکردند. حزب سبز سوئد در انتخابات پنج سال پیش، با کسب ١٥.٤١ درصد از آرا در میان احزاب این کشور مقام دوم را به خود اختصاص داده بود.

در جایگاه دوم انتخابات پارلمان اروپا در سوئد حزب میانه محافظه کار با ۱۷ درصد قرار دارد و بعد از آن حزب راست گرای افراطی با ۱۶ درصد آراء.

حزب راست گرای افراطی سوئد در انتخابات گذشته پارلمان اروپا، ٩.٧ درصد آراء را کسب کرده بود.

آگهی
رویترز
ناظران انتخابات در مرکز شمارش رایرویترز

هلند

حزب کارگر هلند (PvdA) برخلاف پیش بینی تمام نظرسنجی‌ها در جریان انتخابات پارلمان اروپا، بیشترین میزان رای را به دست آورد. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات نشانگر پیشتازی عوامگرایان و راست‌های میانه بود.

نتایج اعلام شده آرا در هلند نشان می‌دهد که جریان اصلی چپ میانه این کشور موفق شده در انتخابات روز پنجشنبه از احزاب دست راستی لیبرال (VVD) و عوام‌گرایان (FvD) موقعیت بهتری را کسب کند. حزب کارگر با کسب دست‌کم ۱۹درصد آرا پنج کرسی از ۲۶ جایگاه کشور هلند در پارلمان اروپا را کسب کرده است. رهبر این حزب فرانس تیمرمنس، نایب رئیس کنونی کمیسیون اروپا است. تیمرمنس همچنین یکی از نامزدهای ریاست کمیسیون اروپاست.

حزب راستگرای افراطی که طرفدار ایده‌های ضد مهاجرتی است در این انتخابات تنها ۳.۵ درصد آرا را به دست آورد که در قیاس با ۱۳/۲ درصد آراء به دست آمده در سال ۲۰۱۴ برای این حزب شکست محسوب می شود.

بریتانیا

شمارش بیش از ۹۹ درصد آراء در بریتانیا نشان می دهد حزب برکسیت با کسب ۳۱/۶ درصد آرا در انتخابات پارلمان اروپا پیشتاز است. نایجل فاراژ رهبر این حزب می‌گوید منتظر کسب یک پیروزی بزرگ است.

آگهی

آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که شهروندان بریتانیا ترجیح دادند تا به جای انتخاب از میان دو حزب سنتی این کشور- حزب کارگر و حزب محافظه کار- از حزب برکسیت بریتانیا به رهبری نایجل فاراژ حمایت کنند.

حزب لیبرال دموکرات‌ها نیز با ۲۰/۳ درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته اند.

حزب کارگر با ۱۴/۱ درصد و حزب محافظه کار نخست وزیر ترزا می با ۹/۱ درصد در جایگاه‌های بعدی هستند.

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که «رفتاری تهدیدکننده» داشت به ضرب گلوله پلیس سوئد مجروح شد

شکست نامزد اسلام‌هراس بریتانیایی در انتخابات پارلمان اروپا

فحاشی سیاستمداران احزاب مختلف فرانسه در تلویزیون ملی این کشور