بنی‌صدر: با مداخله نظامی خارجی در ایران مخالفم

ابوالحسن بنی‌صدر
ابوالحسن بنی‌صدر
نگارش از مسعود سالاری

کدیور: «در آینده ایران چون اکثریت جامعه مسلمان است به این ارزش‌ها تمایل دارد. این‌ها چیزی است که مخالف ندارد. چه کسی مخالف کرامت انسانی است؟ چه کسی مخالف قسط و عدالت است؟ این‌ها اصولی است که همه آن را قبول دارند و جهان شمول هستند.»

از زمان آغاز تنش میان تهران و واشنگتن در روزهای اخیر کنشگران اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور از موافق تا مخالف جدی، نظرات گوناگونی را در پیوند با احتمال حمله آمریکا به ایران مطرح کرده‌اند.

در این میان ابوالحسن بنی‌صدر می‌گوید با جنگ و مداخله نظامی خارجی علیه ایران مخالف است.

بنی‌صدر: قطعا با جنگ مخالفم

رئیس جمهور پیشین ایران که روز جمعه گذشته در نشستی در پاریس سخن می‌گفت در پاسخ به پرسشی در مورد بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا و احتمال درگیری نظامی میان دو کشور گفت: «قطعا با جنگ مخالفم. صلح حقی از حقوق انسان است. ما نتیجه تجاوز بیگانه را در افغانستان و عراق و سوریه دیده‌ایم و در جاهای دیگر هم داریم می‌بینیم.»

بنی‌صدر با طعنه به هدف رئیس جمهوری آمریکا از حمله نظامی احتمالی به ایران گفت: «آقای ترامپ در کشور خودش ضد دموکراسی است، حالا می‌خواهد با ایران جنگ کند تا دموکراسی بیاورد؟»

وی افزود: «یک ملت بالغ و رشید باید خودش خودش را از استبداد برهاند. اگر ملتی این امکان را نداشته باشد، بیگانه چگونه می‌تواند او را نجات دهد آن هم با جنگ؟ تا کنون تاریخ به خود ندیده که بیگانه‌ای بیاید و مردمی را آزاد کند. اروپایی‌ها رفتند که مثلاً آفریقایی ها را متمدن کنند، اما ببینید چه کردند. من با تمام توان با جنگ آن هم جنگ نیروی خارجی به هر بهانه‌ای که باشد مخالفت می‌کنم. من تلاش می‌کنم افکار عمومی غرب را منتقاعد کنم که چنین کاری جنایتکارانه است.»

بیشتر بخوانید:

نشست پاریس با موضوع «دین، قدرت سیاسی و حقوق انسان» با سخنرانی ابوالحسن بنی صدر و محسن کدیور برگزار شد.

کدیور: کرامت انسانی بر اساس شریعت اسلامی مناسب آینده ایران است

محسن کدیور، پژوهشگر دینی مقیم خارج از کشور نیز در این نشست که با حضور برخی ایرانیان مقیم فرانسه برگزار شد درباره حقوق بشر، قدرت سیاسی و فقه سخنرانی کرد.

وی در سخنرانی خود با ارائه برداشت خود از نسبت اسلام با دو علم سیاست و حقوق انسانی و با یادآوری این که از نگاه شریعت، همه مذاهب اسلامی در موضوع «کرامت انسان» مشترک هستند گفت: «در شریعت بحث قطع دست دزد و شلاق زدن مجرم نیست. این‌ چیزها اصلاً جزء شریعت نیست. چیزی که جزء شریعت است، کرامت، عدالت و حریت و رشد انسان است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اسلام و خداباوری در آینده ایران

محسن کدیور در مورد کاربرد شریعت اسلامی در آینده ایران گفت: «در آینده ایران چون اکثریت جامعه مسلمان است به این ارزش‌ها تمایل دارد. این‌ها چیزی است که مخالف ندارد. چه کسی مخالف کرامت انسانی است؟ چه کسی مخالف قسط و عدالت است؟ این‌ها اصولی است که همه آن را قبول دارند و جهان شمول هستند.»

پرسش از آینده ایران در پایان جلسه نیز همچنان ادامه یافت. ابوالحسن بنی‌صدر نیز در پاسخ به پرسشی در مورد حقوق خداناباوران در ایران آینده گفت که حقوق انسان بر باورهای او مقدم است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا