بازداشت ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه در پیوند با کودتای نافرجام

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
بازداشت ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه در پیوند با کودتای نافرجام
Copyright  رویترز

مقام‌های قضایی ترکیه دستور بازداشت ۲۴۹ تن از کارکنان وزارت امور خارجه این کشور را به ظن همدستی در کودتای نافرجام تیر ماه ۱۳۹۵ صادر کردند.

شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت با اعلام این خبر گفته است اتهام این افراد پیوند با شبکه فتح الله گولن، ناراضی مقیم آمریکا بوده است. به گفته شبکه ان تی وی به نقل از دادستان کل آنکارا، تحقیقات مقام‌های رسمی ترکیه نشان می‌دهد این ۲۴۹ کارمند وزارت امور خارجه با «تقلب» در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند. از این تعداد متهمان تاکنون ۷۸ نفر در ۴۳ استان شناسایی و بازداشت شده اند.

مقام‌های ترکیه تاکنون برای بازداشت افراد متهم به همدستی با گولن چندین عملیات انجام داده و تاکنون بیش از ۷۷ هزار نفر را زندانی و دادگاهی کرده اند. حدود ۱۵۰ هزار نفر از کارکنان بخش‌های اداری و نیروهای مسلح ترکیه نیز تاکنون به همین دلیل از کار برکنار شده اند.

فتح الله گولن که از سال ۱۹۹۹ در تبعید خودخواسته در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد همواره اتهام دست داشتن در کودتای ترکیه را رد کرده است.

دولت‌های غربی متحد آنکارا و نیز سازمان‌های حقوق بشری در جهان همواره این برخورد قهری با مخالفان ترکیه را محکوم کرده و می‌گویند که رجب طیب اردوغان بیشتر مخالفان خود را به بهانه همدستی با گولن و شرکت در کودتا سرکوب می کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید