Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دادستانی سوئد درخواست بازداشت جولیان آسانژ به اتهام تجاوز را به دادگاه ارائه داد

دادستانی سوئد درخواست بازداشت جولیان آسانژ به اتهام تجاوز را به دادگاه ارائه داد
Copyright REUTERS/Peter Nicholls
Copyright REUTERS/Peter Nicholls
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی سوئد در جریان تحقیق در مورد اتهام تجاوز علیه جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس، امروز دوشنبه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) درخواست بازداشت وی را صادر کرد.

آگهی

دادستانی سوئد در جریان تحقیق در مورد اتهام تجاوز علیه جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس، امروز دوشنبه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) به یک دادگاه محلی درخواست بازداشت غیابی وی را ارائه داد.

اگر دادگاه با درخواست بازداشت وی موافقت کند، این موضوع می‌تواند نخستین گام برای استرداد آسانژ از بریتانیا به سوئد باشد. وی هم‌ اکنون در بریتانیا حکم ۵۰ هفته زندان خود را به جرم نقض شرایط وقیقه مالی می‌گذراند.

اوا مری پرسون معاون دادستانی سوئد، روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «من از دادگاه منطقه‌ای خواستار بازداشت غیابی آسانژ به‌ ظن تجاوز شدم.»

وی تاکید کرد اگر دادگاه حکم بازداشت را تایید کند، او می‌تواند حکم جلب اروپایی برای استرداد آسانژ به سوئد را صادر کند.

آسانژ متهم است که در سال ۲۰۱۰ در استکهلم، پایتخت سوئد به دو زن تجاوز کرده است. او همواره این اتهام را رد و تاکید کرده که رابطه جنسی با آن دو زن با رضایت طرفین انجام شده است.

بنیانگذار سایت ویکی‌لیکس ماه گذشته پس از هفت سال از سفارت اکوادور در لندن خارج و از سوی پلیس بریتانیا دستگیر شد. در ادامه نیز دادگاهی در لندن او را به ۵۰ هفته زندان محکوم کرد.

بیشتر بخوانید:دادگاهی در لندن جولیان آسانژ را به یک سال زندان محکوم کرد

آسانژ با درخواست استرداد از سوی ایالات متحده آمریکا به اتهام افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده نیز روبرو است. بریتانیا از آمریکا خواسته است مدارک خود را برای استرداد وی تا ۱۲ ژوئن ارائه دهد.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ اطلاعات سری دولتی را در وب سایت ویکی‌لیکس منتشر کرد و بعد از آن نیز اطلاعات سری مختلفی درباره روابط دولت ها با یکدیگر و به‌ویژه با آمریکا منتشر کرد. ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۶ و در جریان رقابت انتخاباتی میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، ایمیل‌های کلینتون را نیز منتشر کرد.

بیشتر بخوانید:

جولیان آسانژ: من را به آمریکا مسترد نکنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکیل آسانژ: ترامپ در ازای دریافت اطلاعات از موکلم پیشنهاد عفو داده بود

دادستانی سوئد تحقیقات درباره آسانژ در پرونده تجاوز را متوقف کرد

مردی که «رفتاری تهدیدکننده» داشت به ضرب گلوله پلیس سوئد مجروح شد