خروج مهندسان خارجی شرکت نفت و گاز اکسون‌موبیل از میدان نفتی بصره عراق

خروج مهندسان خارجی شرکت نفت و گاز اکسون‌موبیل از میدان نفتی بصره عراق
Copyright  REUTERS
نگارش از Euronews

مقامات عراقی اما گفتند که این مساله بر تولید فرآورده‌های نفتی این منطقه اثر نمی‌گذارد و مهندسان و کارشناسان عراقی بر استخراج نفت نظارت خواهند کرد.

شرکت نفتی چندملیتی نفت و گاز اکسون‌موبیل تمام کارکنان خارجی خود را از میدان نفتی قرنه غربی واقع در بصره عراق خارج کرده است.

این افراد از عصر روز جمعه (۱۷ مه/۲۷ اردیبهشت) و صبح روز امروز شنبه (۱۸ مه/۲۸ اردیبهشت) از پایگاه‌های خود در بصره خارج و به دوبی منتقل شدند. مقام‌های عراقی این موضوع را تایید کرده‌اند. 

اما در عین حال گفتند که این مساله بر تولید فرآورده‌های نفتی این منطقه اثر نمی‌گذارد و مهندسان و کارشناسان عراقی بر استخراج نفت نظارت خواهند کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

یک مقام رسمی عراقی به خبرنگاران رویترز گفت: «به هر حال تولید با مدیریت مهندسان عراقی صورت می‌گیرد و کارشناسان خارجی نقش مشاور را دارند. ما یک سیستم رابط تلویزیونی خصوصی میان کارشناسان عراقی و خارجی در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم در هر زمان که نیاز داریم با آنها ارتباط برقرار کنیم.»

این مقام نام او عنوان نشده است، در ادامه افزود: «خروج نیروهای خارجی امری موقتی است و ما هیچ نشانه‌ای از خطر در اطرافمان احساس نمی‌کنیم. وضعیت میدان نفتی امن و پایدار است. ظرفیت کامل تولید ما ۴۴۰ هزار بشکه در روز است که تولید آن همچنان ادامه خواهد یافت.»

تنش میان ایالات متحده و ایران سبب شده است که آمریکا کارکنان دیپلماتیک خود را از عراق فرا بخواند. همچنین آلمان و هلند روز چهارشنبه (۱۵ مه/۲۵ اردیبهشت) اعلام کردند که عملیات آموزشی نیروهای نظامی خود را در عراق موقتا متوقف می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا