Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش ایران به حملات ائتلاف عربستان به صنعا

واکنش ایران به حملات ائتلاف عربستان به صنعا
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام سازمان پزشکان بدون مرز دست‌کم چهار نفر در حملات روز پنجشنبه کشته شده‌اند. به گفته این سازمان ۴۸ نفر نیز در این حملات مجروح شدند.

آگهی

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه شهر صنعا، پایتخت یمن را که تحت کنترل نیروهای حوثی قرار دارد بمباران کرد.

بنا به گزارشها ۹ مرکز نظامی در حومه و داخل شهر صنعا مورد حمله قرار گرفته است. مختار محمد، یک پزشک ساکن صنعا اعلام کرد که در یکی از این حملات دست‌کم شش نفر کشته و ده تن مجروح شدند. این در حالی است که بنا به اعلام سازمان پزشکان بدون مرز دست‌کم چهار نفر در حملات روز پنجشنبه کشته شده‌اند. به گفته این سازمان ۴۸ نفر نیز در این حملات مجروح شدند. طبق اعلام هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد پنج نفر از کشته شدگان حملات صنعا کودک بودند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ضمن تائید حملات هوایی روز پنجشنبه اعلام کرد که در جریان این حملات «اهداف نظامی مشروع، از جمله پایگاه ها و تاسیسات نظامی و انبار مهمات شبه نظامیان تروریست حوثی» هدف گرفته شده است.

در همین حال شبکه تلویزیونی المسیره در مجموع از ۱۹ حمله هوایی به صنعا و مناطق اطراف پایتخت خبر داده است. این شبکه تلویزیونی متعلق به نیروهای حوثی از کشته شدن شش غیرنظامی از جمله چهار کودک و زخمی شدن بیش از پنجاه نفر در جریان این حمله خبر داده است.

وزارت خارجه ایران نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله ائتلاف سعودی از بمباران «منازل مسکونی» مردم صنعا توسط عربستان خبر داده است. وزارت خارجه ایران همچنین انگشت اتهام را به سمت دولتهایی نشانه رفته که در تامین تسلیحات ائتلاف نقش دارند. تهران این دولتها را «شریک جرم» نیروهای ائتلاف در حمله اخیر به صنعا دانسته است.

حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان پس از آن صورت گرفت که نیروهای حوثی مسئولیت حملات پهپادی به تاسیسات نفتی در عربستان را برعهده گرفتند.

هر چند شورشیان حوثی مسئولیت حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان را پذیرفتند اما ریاض ایران را مسئول این حملات دانسته است. خالد بن سلمان، فرزند پادشاه عربستان و معاون وزیر دفاع این کشور روز پنجشنبه در مورد حملات به تاسیسات آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان) گفت: «این اقدامات تروریستی به دستور رژیم تهران و از سوی حوثی ها انجام شده است.»

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ میلادی به دفاع از دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن علیه شورشیان حوثی وارد جنگ داخلی این کشور شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملهٔ هوایی نیروهای ائتلاف به صنعا در سایه خطر شیوع کرونا در یمن

سفارت عربستان در واشنگتن: دو موشک حوثی‌ها در آسمان مکه منهدم شد

فرانسه حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم کرد