دستگیری ۲۰ مرد در کرکوک عراق به جرم پوشیدن شلوارک در رمضان

دستگیری ۲۰ مرد در کرکوک عراق به جرم پوشیدن شلوارک در رمضان
نگارش از Euronews

همزمان با رسیدن ماه رمضان نیروهای امنیتی در شهر کرکوک در اقلیم کردستان عراق دست‌کم ۲۰ مرد را به جرم پوشیدن شلوارهای کوتاه موسوم به «برمودا» دستگیر کرده‌اند.

همزمان با رسیدن ماه رمضان نیروهای امنیتی شهر کرکوک عراق دست‌کم ۲۰ مرد را به جرم پوشیدن شلوارهای کوتاه موسوم به «برمودا» دستگیر کردند.

علی کمال عبدالرزاق، رئیس پلیس ناحیه کرکوک روز ۲۸ آوریل این فرمان اجرایی را صادر کرده است.

آقای عبدالرزاق گفته است که این دستور در پی شکایت شماری از مردم محلی ابلاغ شده است. این عده در اعتراض گفته بودند جوانانی که این شلوارها را می‌پوشند باعث «آزار» شده‌اند و «تصویری زشت و به‌دور از سنت‌های محلی» در مراکز عمومی به نمایش گذاشته‌اند.

از بازداشت‌شدگان تعهد گرفته شده است که مجددا اقدام به پوشیدن چنین شلوارهایی نکنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

تصمیم تازه اداره پلیس کرکوک با واکنش‌های گسترده در شبکه‌‌های اجتماعی مواجه شد. شماری این قانون را مناسب دانسته‌اند در حالی که شماری دیگر آن را نقض آزادی‌های فردی قلمداد کرده‌اند.

این برای نخستین‌ بار است که قانونی از این دست، در شهر کرکوک عراق اعمال می‌شود.

نیروهای پیشمرگه کرد در پی بحران داعش از تابستان سال ۲۰۱۴ میلادی عملا کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک را در اختیار داشتند اما کنترل آنان بر این منطقه نفت‌خیز در شمال عراق، عملا از اکتبر ۲۰۱۷ و با ورود نیروهای دولت مرکزی به همراه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران موسوم به نیروهای حشدالشعبی پایان یافت.

قانون جدید همچنین محدودیت‌های جدیدی بر حرکت موتورسواران در سطح شهر وضع کرده است. بنابر مقررات جدید، در ماه رمضان موتورسواران (به جز پیک‌ها) از ساعت ۷ شب تا ۵ صبح مجاز به تردد نخواهند بود.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط