Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ارتش عراق بازگشت پیشمرگه‌ها به کرکوک را منتفی دانست

یک پیشمرگه که هر دو پایش را از دست داده در حال مرور خاطرات
یک پیشمرگه که هر دو پایش را از دست داده در حال مرور خاطرات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نکته مهم دیگری که بازگشت پیشمرگه‌ها به کرکوک را چالش برانگیز کرده بافت جمعیتی این استان است. کرکوک دارای جمعیتی آمیخته از اقوام گوناگون ‌است و سه قوم کرد، ترکمن‌، و عرب‌ را در خود جای داده است.

آگهی

ارتش عراق می گوید که نیروهای پیشمرگه، بازوی نظامی کردهای ساکن در این کشور دیگر در شهر کرکوک حضور نخواهند داشت.

خبرگزاری آناتولی به اعلام این مطلب به نقل از عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات مشترک عراق اعلام کرد: «تامین امنیت کرکوک تنها برعهده نیروهای فدرال خواهد بود. ارتش و پلیس عراق نیز در مرکز فرماندهی کرکوک حضور خواهند داشت. خبر بازگشت پیشمرگه‌ها به مناطق مورد مناقشه صحت ندارد».

حضور پیشمرگه‌ها در این منطقه نفت خیز از شمال عراق عملا روز شانزدهم اکتبر ۲۰۱۷ با ورود نیروهای دولت مرکزی به این منطقه پایان یافت.

در پی همه پرسی بحث برانگیز در اقلیم کردستان که بغداد آنرا غیرقانونی و مغایر با قوانین دولت مرکزی اعلام کرد، ارتش عراق با حمایت شبه نظامیان شیعه (حشد الشعبی) پس از یک پیشروی سریع استان نفت خیز کرکوک را به طور کامل به اشغال خود درآورد.

مسعود بارزانی، رییس سابق اقلیم خودمختار کردستان عراق پس از تحولات بحث برانگیز مرتبط با همه پرسی استقلال در این منطقه در مصاحبه ای با نیوزویک اعلام کرد عملیات اصلی دولت عراق برای تصرف کرکوک و سایر مناطق تحت تسلط دولت اقلیم با آگاهی کامل دولت آمریکا و دولت بریتانیا انجام شده است.

سقوط کرکوک که نماد کسب قدرت و ثروت نفتی به دست کردها بود، به نوعی تصویری آشکار از افول استقلال‌طلبی آنها حداقل برای مدتی نامعلوم تعبیر و تحلیل شد.

بیشتر بخوانید:

نکته مهم دیگری که بازگشت پیشمرگه ها به کرکوک را چالش برانگیز کرده بافت جمعیتی این استان است. کرکوک دارای جمعیتی آمیخته از اقوام گوناگون ‌است که سه قوم کرد، ترکمان‌، و عرب‌ را در خود جای داده است.

ارشد الصالحی رئیس جبهه ترکمان‌های عراق و نماینده پارلمان این کشور که پیشتر مخالفت خود را با بازگشت نیروهای پیشمرگه به اطراف استان کرکوک اعلام کرده بود به تازگی در گفتگو با خبرگزاری آناتولی آناتولی بار دیگر نسبت به بازگشت نیروهای پیشمرگه تحت حمایت سازمان ملل متحد به کرکوک هشدار داده و تصریح کرده که این اقدام می‌تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری ۲۰ مرد در کرکوک عراق به جرم پوشیدن شلوارک در رمضان

درگیری مسلحانه بین سپاه و «پیشمرگه‌های کرد» در منطقه مرزی اشنویه

عقب‌نشینی پیشمرگان از کرکوک و نقش ایران در گفتگوی کارشناسان با یورونیوز