ایران توقف برخی از تعهدات برجامی خود را رسما آغاز کرد

ایران توقف برخی از تعهدات برجامی خود را رسما آغاز کرد
Copyright  ایرنا
نگارش از مسعود سالاری

ایران توقف برخی از تعهدات برجامی خود را رسما آغاز کرد.

ایران توقف برخی تعهدات خود را که در برجام آمده، رسما آغاز کرد. این اقدام روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: «اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است.»

این مقام مسئول که نخواست نامش اعلام شود گفت: «توقف برنامه‌های مربوط به رعایت محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک که در دوره ۶۰ روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، با جدیت دنبال می‌شود.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی افزود: «طی روزهای جاری برای آگاهی افکار عمومی از اقدامات انجام شده، برنامه‌هایی برای بازدید نمایندگان رسانه‌های گروهی از تاسیسات فعال در نطنز و اراک پیش‌بینی شده که به زودی اعلام خواهد شد.»

ایران درست یک هفته پیش از تصمیم خود برای کاهش اجرای تعهدات برجامی خبر داده بود. شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند. این تصمیم با نامه مستقیم حسن روحانی به اطلاع رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رسیده و به آن‌ها ۶۰ روز فرصت داده شده تا تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای را اجرا کنند. در آن نامه گفته شده بود که در غیر این صورت، ایران محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا