کره شمالی: توقیف کشتی ما از سوی آمریکا، نقض نشست ترامپ- کیم است

کره شمالی: توقیف کشتی ما از سوی آمریکا، نقض نشست ترامپ- کیم است
نگارش از Euronews

پیونگ یانگ می‌گوید اقدام آمریکا در خصوص توقف کشتی باری کره‌ای خلاف روح نشست دوجانبه ترامپ و کیم است.

کره شمالی می‌گوید توقیف یک کشتی تجاری این کشور از سوی ایالات متحده روح حاکم بر نشست صلح میان رهبران دو کشور را نقض کرده است.

روز سه‌شنبه ۱۴ مه، وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از این اقدام آمریکا خواهان آزادی و بازگشت سریع این کشتی شد.

یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در این خصوص گفت: «این اقدام ادامه محاسبات به سبک آمریکایی است که می‌خواهد با فشار حداکثری ما را تسلیم کند. ضمن اینکه این اقدام روح بیانیه مشترک دو رئيس جمهوری در تاریخ ۱۲ ژوئن را نقض می‌کند.»

در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه کره شمالی آمده است: «آمریکا اگر تصور می‌کند می‌تواند به زور ما را کنترل کند سخت در اشتباه است. و پیونگ یانگ با دقت تمام اقدامات و رفتارهای آمریکا را زیر نظر دارد.»

ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که یک فروند کشتی کره شمالی به دلیل نقض قوانین آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی توقیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا اعلام کرده بود که این کشتی برای صادر کردن زغال‌سنگ استفاده می‌شد. صادرات زغال‌سنگ یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کره شمالی است که آمریکا و سازمان ملل متحد با هدف گرفتن آن تلاش می‌کنند پیونگ‌یانگ را برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای‌اش تحت فشار قرار دهند. 

با این که یک سال از دیدار تاریخی رهبرای آمریکا و کره شمالی می‌گذرد اما طرفین هنوز نتوانسته‌اند مشکلات دوجانبه را حل و فصل کنند. 

پیونگ یانگ پیش از این از واشنگتن خواسته بود تا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را از تیم مذاکره کننده کنار بگذارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط