Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا دارویی برای درمان طاسی وجود دارد؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند

آیا دارویی برای درمان طاسی وجود دارد؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیدپوستان بالاترین نرخ ریزش مو و طاسی را دارند و این مساله در نژادهای زرد، سیاه یا ترکیبی کمتر از نژاد سفید است.

آگهی

طاسی یک مشکل جهانی رایج در میان مردان و زنان است. الگوی ریزش مو بنا بر نژاد، جنسیت و سن در افراد متفاوت است.

براساس مطالعات موجود به طور عمومی ۳۰ درصد از مردان سفیدپوست پیش از ۳۰ سالگی و ۵۰ درصد از آنان تا ۵۰ سالگی ریزش مقطعی یا دائم مو را تجربه می‌کنند. این رقم به حدود ۸۰ درصد در مردان ۷۰ ساله یا مسن‌تر می‌رسد.

در مقابل از هر ۹ زن یکی تا پیش از چهل سالگی با مساله ریزش مو دست به گریبان است و این مساله با رسیدن به سن یائسگی افزایش یافته و در ۷۰ درصد از زنان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود.

سفیدپوستان بالاترین نرخ ریزش مو و طاسی را دارند و این مساله در نژادهای زرد، سیاه یا ترکیبی کمتر از نژاد سفید است.

محققان زیادی به دنبال راه‌هایی برای درمان این معضل هستند. کاشت مو یکی از این روش‌هاست و با وجود آنکه راه‌حلی دائمی است اما هزینه زیادی دارد.

از دست دادن مو در نتیجه دو عامل هورمونی و ارثی است. دکتر ادیدیونگ کامینسکا متخصص پوست و یکی از اعضای آکادمی پوست ایالات متحده در این باره گفت: «حقیقت این است که ریزش مو هنوز یک مساله رمزآلود است.»

خانم کامینسکا در ادامه افزود: «مسیرهای مولکولی متفاوتی وجود دارد. این مساله چندین عامل دارد و ژن‌ها نیز در نحوه بروز آن موثرند. به دلیل این پیچیدگی‌ها درمان ریزش مو و طاسی دشوار است.»

اخیرا یک درمان جدید از سوی پژوهشگران مرکز تحقیقات پوست منچستر پیشنهاد شده است که می‌تواند راهگشای کسانی شود که با مساله ریزش مو و طاسی دست به گریبانند.

این محققان در مطالعات خود متوجه شده‌اند که در جریان ریزش مو عوامل متعددی سبب مسدود شدن مسیرهای پیام‌رسان‌های پروتئینی در فولیکول‌های مو می‌شود. آنها با استفاده از آزمایش‌هایی در سطح سلولی‌-مولکولی دریافتند که استفاده از موادی که مانع از مسدود شدن این پیام‌رسان‌ها شود می‌توانند روند ریزش مو را کند و یا متوقف کند.

روی دیگر این مساله آن است که تحریک این مسیرها می‌تواند راه‌های منجر به ایجاد سلول‌های سرطانی را در بدن افزایش دهد و به همین علت باید تحقیقات بیشتری در این باره صورت پذیرد.

در ادامه این دانشمندان متوجه شدند که ترکیبات موجود در داروهای پوکی استخوان می‌تواند اثر مورد نظر را ایجاد کنند.

دکتر ناتان هاوکشاو، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی گفت: «حل معضل ریزش مو و طاسی می‌تواند تاثیر زیادی در زندگی افراد داشته باشد البته در صورتی که بتوان به یک روش قطعی و موثر رسید.»

درمان ریزش مو و طاسی به دلیل پیچیدگی و چندعاملی بودن این پروسه چندان آسان نیست. ماینوکسیدیل یکی از اولین داروهایی است که برای درمان استفاده می‌شود. این دارو با گشاد کردن رگ‎ها و افزایش جریان خون سبب فعال شدن فولیکول‌های خون می‌شود.

به گفته محققان این گروه ماینوکسیدیل و دیگر داروهای موجود در بازار راه‌حل قطعی ریزش مو نیستند و به همین علت آنان در پی یافتن راه جدید و موثری برای حل این مساله هستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخاب سکسی‌ترین مرد طاس زنده در سال ۲۰۲۳ جنجال‌ساز شد

نتایج پژوهش تازه: استرس مزمن منجر به ریزش مو می‌شود

نتایج تحقیق جدید؛ موها می‌دانند شما چه چیزی می‌خورید