انتقاد و هشدار پاپ فرانسیس نسبت به کاهش نرخ زاد و ولد در اروپا

انتقاد و هشدار پاپ فرانسیس نسبت به کاهش نرخ زاد و ولد در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

« بلغارستان مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی باید روی موضوعی که تنها می‌توانیم آن را یک زمستان جدید نامید کار کند. این زمستان جمعیت مانند یک «پرده یخی» در بخش‌های وسیعی از اروپا فرو افتاده است.»

آگهی

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه، ۵ مه از رهبران کشورهای اروپایی خواست که نابرابری‌های ثروت و کاهش نرخ زاد و ولد را مورد توجه قرار دهند چرا که این موضوعات، بین کشورهای فقیر و غنی اروپایی، یک «پرده یخی» ایجاد کرده‌ است و باعث مهاجرت مردم از برخی کشورهای فقیر اروپایی شده است.

پاپ فرانسیس این سخنان را در جریان سفر دو روزه خود به بلغارستان که نخستین سفر یک پاپ در ۱۷ سال گذشته به این کشور است، بیان کرد. 

**مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید
**

وی در سخنان خود به «زمستان جمعیت» در اروپا اشاره کرد و گفت: « بلغارستان مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی باید روی موضوعی که تنها می‌توانیم آن را یک زمستان جدید نامید کار کند. این زمستان جمعیت مانند یک پرده یخی در بخش‌های وسیعی از اروپا فرو افتاده است.»

پاپ فرانسیس می‌گوید که کاهش نرخ زاد و ولد همراه با جریان مهاجرت داخلی، منجر به خالی از سکنه شدن بسیاری از روستاها و شهرها در کشورهای فقیر اروپایی شده است. 

بیشتر بخوانید:

استقبال از پاپ فرانسیس در صوفیه پایتخت بلغارستان

به نظر می‌رسد که پاپ فرانسیس در استفاده از واژه «پرده یخی» به عبارت مشهور وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق بریتانیا اشاره می‌کند که از تقسیم‌بندی اروپا بعد از جنگ جهانی دوم با عنوان «پرده آهنی» یاد کرده بود. پاپ فرانسیس معتقد است که تقسیم‌بندی‌های جدید، چهره قاره اروپا را پاره پاره کرده است. 

پاپ در این سخنان همچنین به مهاجرانی اشاره کرد که برای فرار از جنگ، درگیری و فقر وحشتناک در کشورهای خود، به مرزهای بلغارستان هجوم آورده‌اند تا به کشورهای ثروتمندتر در اروپا برسند.  

بلغارستان در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا حداقل دستمزد را دارد به طوریکه این رقم تنها ۲۸۶ یورو در ماه است. همچنین این کشور به‌عنوان فقیرترین کشور عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مبل قرمز یورونیوز در بلغارستان؛ شهروندان از وضعیت اقتصادی شکایت می‌کنند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روستای ۲۸ نفره ایتالیایی تولد نخستین نوزاد پس از ۸ سال را جشن گرفت

پاپ فرانسیس از صدور مجوز کشیش شدن مردان متاهل در آمازون امتناع کرد

پاپ فرانسیس سقط جنین را با استخدام «آدمکش حرفه‌ای» مقایسه کرد