حاصل سفر نخست‌ وزیر عراق به پاریس: توافقات دوجانبۀ نظامی، اقتصادی و فرهنگی

حاصل سفر نخست‌ وزیر عراق به پاریس: توافقات دوجانبۀ نظامی، اقتصادی و فرهنگی
Copyright REUTERS/Philippe Wojazer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عادل عبدالمهدی، اقتصاددان ۷۷ سالۀ عراقی که مدت بیست سال را برای تحصیل و زندگی در فرانسه به سر برده بود، در جریان این سفر علاوه بر معاهدات نظامی و امنیتی، موفق به عقد توافق‌هایی در موضوعات فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و همچنین بازسازی عراق و مرمت آثار باستانی آن نیز شد.

آگهی

فرانسه اعلام کرد که همکاری‌های نظامی خود را با عراق تقویت خواهد کرد. این خبر پس از دیدار عصر جمعۀ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در کاخ الیزه اعلام شد.

دو رئیس جمهور در جریان این دیدار که وزیر خارجه همچنین وزیر دفاع فرانسه نیز حضور داشتند، با امضای توافقنامه‌ای نظامی-امنیتی تحت عنوان «نقشه راه استراتژیک» با هدف مبارزه قوی‌تر با باقیماندۀ نیروهای داعش، بر سر موضوعاتی از جمله فروش تجهیزات نظارتی فرانسه به عراق برای تقویت نظارت بر مرزها، آموزش ارتش عراق توسط کارشناسان فرانسوی بویژه برای مبارزه در کوهستان و اجرای عملیات در بیابان، خنثی سازی دستگاههای انفجاری و رویارویی با تک تیراندازها توافق کردند.

بنا بر اعلام الیزه، این یک همکاریِ دوجانبه است و پاریس قصد ندارد که این همکاری‌ها را با نام اتحادیه اروپا یا ناتو انجام دهد.

همکاری‌های مستقیم پاریس با بغداد باعث شده که از سال ۲۰۱۵ میلادی در چهارچوب ماموریت نارویک، ۱۵۰ نظامی فرانسوی آموزش نیروهای سرویس ضد تروریسم عراق را که یک واحد نخبه از ارتش عراق است، برعهده بگیرند.

فرانسه همچنین می‌گوید تنها طی ۴ سال گذشته ۸ هزار نیروی عراقی و ۳۰۰ مدرس نظامی این کشور، توسط کارشناسان فرانسوی آموزش دیده‌اند.

علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، حدود ۱۱۰۰ نفر از پرسنل نظامی فرانسه نیز هم اکنون در منطقۀ خاورمیانه درگیر فعالیت‌های نظامی مرتبط با عراق و سوریه هستند که از این تعداد، دست‌کم سیصد تن از پرسنل نیروی هوایی این کشور در اردن، پنجاه تن در امارات عربی متحده، صد تن در ائتلاف ضد داعش، دویست تن از پرسنل نیروی دریایی در شرق مدیترانه مشغول فعالیتند.

در پایان دیدار روز جمعه فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه نیز اعلام کرد که با پایان حکومت داعش در عراق، آن بخش از واحدهای توپخانۀ فرانسه که در چهارچوب عملیات مبارزه با تروریسم به خاک عراق منتقل شده بودند، به فرانسه برگردانده می‌شوند.

تعیین تکلیف آن دسته از داعشی‌های زندانی در عراق که شهروند فرانسه هستند نیز بخش دیگری از گفتگوهای دو مقام عالی را تشکیل می‌داد.

عادل عبدالمهدی، اقتصاددان ۷۷ سالۀ عراقی که به مدت بیست سال برای تحصیل و زندگی در فرانسه بوده، و درنهایت پس از سقوط صدام حسین به کشورش بازگشته است، در جریان این سفر علاوه بر معاهدات نظامی و امنیتی، موفق به عقد توافق‌هایی در موضوعات فرهنگی، آموزشی، اقتصادی همچنین بازسازی عراق و مرمت آثار باستانی آن نیز شد.

او همچنین از امانوئل ماکرون خواست تا در موضوع تحریم‌های اعمال شده علیه ایران توسط آمریکا، به عنوان میانجی میان بغداد و واشنگتن ایفای نقش کند.

عراق برای سال‌های طولانی درگیر جنگ‌های متعدد بوده است و اکنون نیز اختلافات ایران و عربستان سعودی در منطقه بار دیگر ثبات این کشور را تهدید می‌کند. در چنین وضعیتی دونالد ترامپ از بغداد خشمگین است و معتقد است که عراق در موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران همکاری لازم را ندارد.

تا کنون بارها درخواست‌های عادل عبدالمهدی برای سفر به واشنگتن رد شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام آمادگی دانمارک برای رهبری آموزش‌های غیرجنگی ناتو در عراق

نادر انتصار در گفتگو با یورونیوز: نفوذ عربستان در عراق بیشتر می‌شود

نخست وزیر عراق: تلاش می‌کنیم جلوی تصمیم آمریکا درباره سپاه را بگیریم