Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بی‌اعتنایی اتحادیه اروپا به حمایت‌های مجارستان از اسرائیل

بی‌اعتنایی اتحادیه اروپا به حمایت‌های مجارستان از اسرائیل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجارستان، از حامیان اسرائیل در اروپا، مخالفت خود را با بیانیۀ بروکسل در موضوع شهرک سازی‌های اسرائیل اعلام کرد. با این وجود نماینده این اتحادیه، بیانیۀ مربوطه را مقابل حضار در شورای امنیت قرائت کرد.

آگهی

اتحادیه اروپا با وجود وتوی مجارستان، به شهرک سازی‌های اسرائیل انتقاد کرد و نگرانی خود را از آنچه در سرزمین‌های فلسطینی می‌گذرد، ابراز نمود.

مجارستان که از حامیان اسرائیل در اروپا محسوب می‌شود، روز دوشنبه ۲۹ آوریل در آخرین لحظات قبل از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک، مخالفت خود را با بیانیۀ بروکسل در موضوع شهرک سازی‌های اسرائیل اعلام کرد. اما با وجود اتخاذ این موضع، سفیر فنلاند در نیویورک به نمایندگی از این اتحادیه، بیانیۀ مربوطه را در مقابل حضار در شورای امنیت قرائت کرد.

کای زاور، نماینده فنلاند در سازمان ملل گفت: «افتخار دارم به نمایندگی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا که فهرست آنها در ادامه می‌آید این بیانیه را بخوانم ...». او سپس همۀ کشورهای عضو این اتحادیه به غیر از مجارستان را نام برد.

آقای زاور با اشاره به آنچه در سرزمین‌های فلسطینی می‌گذرد، گفت: «اتحادیه اروپا نگرانی خود را دربارۀ وضعیت کنونی که تهدیدی برای عملی کردن راه حل دو دولت است، اعلام می‌کند.»

او «موضع اتحادیه اروپا» را دربارۀ شهرک سازی‌های اسرائیل اعلام کرد و افزود که این اتحادیه نگران مرگ فلسطینی‌ها است. او همچنین از طرف این اتحادیه، از اسرائیل به دلیل استفادۀ نیروهایش از مهماتی که زندگی فلسطینی‌ها را به خطر می‌اندازد انتقاد کرد و خواستار رفتار شایستۀ دولت اسرائیل با عمر شاکر، مدیر دفتر منطقه‌ای دیده‌بان حقوق بشر شد.

دولت مجارستان در آخرین لحظات و بدون هیچ توضیحی با انتشار این بیانیه مخالفت کرده بود؛ رفتاری که از سوی برخی دیپلمات‌های اتحادیه «متکبرانه» توصیف شد. سفیر مجارستان در سازمان ملل نیز علت وتوی این بیانیه از سوی کشورش را روشن نکرد.

این پنجمین بار طی دو سال گذشته است که بوداپست با یک بیانیۀ عمومی اتحادیه اروپا در موضوع اسرائیل مخالفت می‌کند. مجارستان گاه در این موضوع با دیگر طرفداران اسرائیل در این اتحادیه از جمله جمهوری چک همراه می‌شود و گاه به تنهایی عمل می‌کند.

این کشور همچنین در سال گذشته میلادی ۹ بار مانع از تصویب گزارش‌های محرمانه از بیت‌المقدس شرقی در داخل اتحادیه اروپا شد و کشورهای عضو را مجبور به تغییر متون مربوط به این گزارش‌ها کرد.

تشدید درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان در زمانی روی می‌دهد که مجارستان بیش از همیشه از دیگر اعضای اتحادیه اروپا فاصله گرفته است. پیش از این ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان تصمیمات این اتحادیه در موضوع مهاجرت را نیز مسدود کرده بود و حتی از سوی اتحادیه اروپا به دلیل سوء‌استفاده از قدرت در داخل کشورش، تهدید به تحریم شده بود.

اختلافات بوداپست و بروکسل در زمانی اوج گرفته است که در آستانۀ برگزاری انتخابات پارلمانی در این اتحادیه، بحث‌های گسترده‌ای دربارۀ ادغام بیشتر کشورها در اتحادیه یا در مقابل، قدرت گرفتن دولت‌های عضو مطرح است. به تازگی ایتالیا نیز یک بیانیۀ اتحادیه اروپا را در موضوع ونزوئلا وتو و حتی تهدید کرد که برخلاف نظر بروکسل، به تحریم‌های روسیه پایان خواهد داد.

تا کنون اتحادیه اروپا برای اتخاذ موضعی واحد در سیاست خارجی، به دنبال توافق همۀ اعضا بود اما سال گذشته کمیسیون اروپا پیشنهاد داد که به جای توافق همگان، به رای «اکثریت اعضا» توجه شود.

لهستان نیز از دیگر کشورهایی است که در کنار مجارستان تا کنون بارها تصمیمات این اتحادیه را در موضوع مهاجرت متوقف کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور حزب حاکم مجارستان در پارلمان اروپا معلق شد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم