حضور حزب حاکم مجارستان در پارلمان اروپا معلق شد

حضور حزب حاکم مجارستان در پارلمان اروپا معلق شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم در پی درخواست‌های گسترده از ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان برای رعایت اصول دموکراتیک و حاکمیت قانون در این کشور گرفته شده است.

آگهی

نمایندگان احزاب راست‌ میانه اروپا، حضور حزب حاکم مجارستان موسوم به فیدز را در خانواده این احزاب در پارلمان اروپا به حال تعلیق در آوردند.

جوزف دوال رئیس حزب مردم اروپا (European People’s Party) ضمن اعلام این خبر گفت این تصمیم با رأی نمایندگان عضو در بروکسل گرفته شده است.

آقای دوال اعلام کرد این تصمیم در پی درخواست‌های گسترده از ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان برای رعایت اصول دموکراتیک و رعایت حاکمیت قانون در این کشور گرفته شده است.

آقای دوال در توییتی نوشت: «این تعلیق شامل این می‌شود که این حزب در نشست‌های حزبی شرکت نداشته، حق رأی دادن و پیشنهاد نامزد برای کرسی‌ها را ندارد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

از سوی دیگر، ویکتور اوربان رئیس حزب فیدز اعلام کرد که وی «داوطلبانه» با توقف مشارکت حزبش، یعنی حزب فیدز، در فعالیت خانواده اصلی احزاب راست میانهٔ اروپا موافقت کرده بوده تا از تعلیق اجباری آن جلوگیری کند.

آقای اوربان گفت که کمیته‌ای در گروه احزاب راست میانه پارلمان اروپا به وی قول داده بوده است که حزب فیدز را معلق نکند بلکه اجازه بدهد این حزب به شکل داوطلبانه مشارکت خود را متوقف کند تا زمانی که کمیسیونی مستقل گزارشی از روند حاکمیت قانون در مجارستان ارائه کند.

حزب فیدز به رهبری ویکتور اوربان که در ابتدا یک حزب راست میانه به شمار می‌رفت در چند سال‌ اخیر به یکی از افراطی‌ترین و مهاجرستیزترین احزاب مجارستان تبدیل شده است. تحلیلگران دلیل اصلی محبوبیت این حزب را نیز سیاست‌های مهاجرستیزانهٔ آن می‌دانند ولی همین رویکرد سبب بروز اختلافات جدی میان دولتمردان مجارستان و اتحادیه اروپا شده است.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بی‌اعتنایی اتحادیه اروپا به حمایت‌های مجارستان از اسرائیل

چراغ سبز اتحادیه اروپا به مجارستان برای تشکیل سیستم جدید قضایی

واکنش تند کمیسیون اروپا به کارزار تبلیغاتی دولت مجارستان علیه یونکر