Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چاووش‌اوغلو: ترکیه نمی‌تواند به سرعت نفت ایران را کنار بگذارد

چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه
چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز پنج‌شنبه ۲ مه همزمان با فرارسید موعد انقضای معافیت‌های نفتی آمریکا گفت این کشور نمی‌تواند به سرعت نفت ایران را جایگزین کند.

آگهی

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز پنج‌شنبه ۲ مه همزمان با فرارسید موعد انقضای معافیت‌های نفتی آمریکا گفت این کشور نمی‌تواند به سرعت نفت ایران را جایگزین کند.

ایالات متحده روز ۲۲ آوریل از مشتریان نفتی ایران، شامل ترکیه، که پیشتر معافیت محدود شش ماهه دریافت کرده بودند خواست تا تاریخ ۱ مه به خرید نفت پایان دهند در غیر اینصورت با تحریم‌های ثانویه مواجه خواهند شد.

ترکیه در سال گذشته حدود ۷۰ درصد از واردات نفت خود از ایران کاست، با این حال وزیر خارجه این کشور می‌گوید ترکیه برای قطع کامل آماده نیست چرا که پالایشگاه‌های این کشور مناسب استفاده از نفت تولید‌کنندگان دیگر نیستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آقای چاووش‌اوغلو در کنفرانسی خبری با بیان اینکه آمریکا باید در تصمیم خود تجدید نظر کند گفت: «وقتی می‌خواهیم از نفت کشورهای ثالث استفاده کنیم باید فن‌آوری پالایشگاه‌هایمان را نو کنیم. این بدین معنی است که پالایشگاه‌هایمان در این بازه زمانی باید تعطیل بمانند و البته این کار هزینه هم برخواهد داشت. به نظر نمی‌رسد این کار برای ما در بازه زمانی کوتاه امکان‌پذیر باشد.»

ایالات متحده گفته است عربستان و امارات متحده عربی کمبود بازار را جبران خواهند کرد.

ترکیه پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا به طور متوسط ماهانه ۹۱۲ هزار تن نفت از ایران وارد می‌کرد که این رقم برابر با ۴۷ درصد نیاز نفتی این کشور بود.

بنابر محاسبات خبرگزاری رویترز بنابر اطلاعات منظم منتشره، با آغاز تحریم‌های آمریکا این رقم به متوسط ماهانه ۲۰۹ هزار تن برابر ۱۲ درصد نیازی نفتی ترکیه کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر انرژی آمریکا: عربستان تولید نفت خود را افزایش می‌دهد

ترکیه روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرد

هشدار ترکیه به آمریکا: تحریم‌های ایران خطرناک‌ و ناعادلانه است