هشدار ترکیه به آمریکا: تحریم‌های ایران خطرناک‌ و ناعادلانه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار ترکیه به آمریکا: تحریم‌های ایران خطرناک‌ و ناعادلانه است

ترکیه به واشنگتن هشدار داد تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف منزوی کردن این کشور اقدامی خطرناک است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که به ژاپن سفر کرده است درباره بازگشت تحریم‌های نفتی و مالی آمریکا علیه ایران گفت: «وقتی ما درخواست معافیت از تحریم‌ها را با ایالات متحده در میان می‌گذاشتیم به آنها با صراحت گفتیم که در تنگنا قرار دادن ایران کاری عاقلانه نیست. منزوی کردن ایران خطرناک است و تنبیه مردم ایران عادلانه نیست.»

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین افزود که آنکارا مخالف تحریم‌هاست و ترکیه اعتقاد ندارد که این تحریم‌ها نتیجه‌ای در پی خواهد داشت.

چاووش اوغلو پیشنهاد کرده است که گفتگو و تعهد معنی‌دار بسیار مفیدتر از تحریم است.

آمریکا روز دوشنبه، ۵ نوامبر بطور رسمی فهرست بلندی از افراد و شرکت‌های تحت تحریم را منتشر کرد. این فهرست به ویژه صادرات نفت ایران، بانک‌ها، شرکت‌های هواپیمایی را در بر می‌گیرد.

واشنگتن اعلام کرده است که در ارتباط با تحریم صادرات نفت روش مرحله به مرحله را پیش گرفته است تا باعث افزایش قیمت نفت نشود. بر همین اساس هشت کشور از جمله ترکیه از این تحریم‌های معاف شده‌اند و می‌توانند با شرایط ویژه به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان هشت کشوری هستند که به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف شده‌اند.

کشورهایی که نفت ایران را خریداری خواهند کرد باید پول نفت ایران را در یک حساب ویژه نگهداری کنند و ایران تنها می‌تواند برای خرید اقلام بشردوستانه طبق ضوابط ویژه از آنها استفاده کند. با این حالت مستنثنا شدن ایتالیا از آن نظر اهمیت دارد که ایران حسابی اروپایی به یورو خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید