Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رکاب‌زنی برای تغییر؛ دختران در مزارشریف افغانستان مسابقه دادند

رکاب‌زنی برای تغییر؛ دختران در مزارشریف افغانستان مسابقه دادند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسوول نهاد جوانان توانمند هدف از برگزاری رقابت دوچرخه‌سورای با حضور زنان در شهر مزارشریف را سنت‌شکنی در اجتماع سنتی افغانستان عنوان کرد و گفت: «هدف ما از برگزاری این برنامه‌ از بین بردن کلیشه‌های جنسیتی و ایجاد تساوی جنسیتی بین زنان و مردان بود».

آگهی

گزارش و عکس‌ها از محمد عاطف آرین

نهاد جوانان توانمند با همکاری فدراسیون ورزشی ولایت بلخ افغانستان مسابقه دوچرخه‌سواری با عنوان «رکاب‌زنی برای تغییر» را با حضور زنان در شهر مزارشریف برگزار کردند. 

زنان حاضر در این رقابت، پنج کیلومتر را با هدف «تغییر نگاه جامعه سنتی افغانستان» رکاب زدند.

سید مرتضی هاشمی مسوول نهاد جوانان توانمند هدف از برگزاری رقابت دوچرخه‌سورای با حضور زنان در شهر مزارشریف را سنت‌شکنی در اجتماع سنتی افغانستان عنوان کرد و گفت: «هدف ما از برگزاری این برنامه‌ از بین بردن کلیشه‌های جنسیتی و ایجاد تساوی جنسیتی بین زنان و مردان بود».

**مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید
**

محمد عاطف آرین
ذاکره بخشی، مقام نخست مسابقه دوچرخه سواری را از آن خود کرد.محمد عاطف آرین

با آن‌که در شهر مزارشریف، به نسبت برخی از شهرهای افغانستان، زنان آزادی عمل بیشتری دارند اما دوچرخه سواری در این شهر کم‌تر دیده می‌شود و طبق باور گروهی از شهروندان رکاب‌زنی زنان، ننگ آور است. ولی ذاکره بخشی، که در رقابت «رکاب‌زنی برای تغییر» مقام نخست را از آن خود کرده‌ از نهادهایی که در عرصه زنان کار می‌کنند می‌خواهد تا در برگزاری چنین برنامه‌ها بیشتر بکوشند تا ذهنیت مردم نسبت به زنان تغییر کند. 

خانم بخشی افزود: «ما تنها خواستی که از این‌گونه نهادها داریم این است که چنین برنامه‌هایی را در مزار یا در سطح افغانستان بیشتر برگزار کنند تا دخترها بتوانند از این طریق در جامعه سهم بیشتر بگیرند و در جامعه تغییرایجاد کنند».

مبارکه محمدی یکی دیگر از شهروندان مزارشریف که در رقابت رکاب‌زنی مقام دوم را از آن خود کرده‌است می‌گوید که با برگزاری چنین برنامه‌‌هایی می‌توان تغییرات کوچکی را ایجاد کرد و از تغییرات کوچک است که تغییرات بزرگ در جامعه به میان می‌آید. 

مبارکه محمد مقام دوم این مسابقه را کسب کرد.

خانم مبارکه افزود: «این قسم برنامه‌ها واقعا می‌توانند، تغییرات مثبت در جامعه ایجاد کنند. حد اقل اگر نتواند تغییر خیلی بزرگی به وجود آورند، می‌توانند تغییر کوچک با خود به همراه آورند و از همین تغییرات کوچک است که می‌توانیم تغییرات کلان را در جامعه پدید آوریم».

مسوول نهاد جوانان توانمند همچنین تاکید دارد که زنان حق و حقوقی دارند و آنان خواهان حق و حقوق خود هستند و برگزاری چنین برنامه‌ها به احقاق حقوق‌ زنان کمک شایانی کرده می‌تواند. آقای هاشمی در مورد حقوق زنان گفت: «دوچرخه سواری می‌تواند با برگزاری چنین برنامه‌هایی نهادینه شود و یک تاثیر بسیار کلان دارد، چرا که دوچرخه سواری کم‌تر توسط زنان در جامعه ما رواج دارد و نهادینه نیست و با این کار می‌‌تواند تاثیر بزرگی داشته باشد و اذهان مردم را روشن‌تر کند».

ذاکره بخشی با اشاره به این‌که اکثریت خانواده‌ها در افغانستان به زنان و دختران‌شان اجازه رکاب‌زنی نمی‌دهند، از شهروندان افغانستان خواست تا برای آزادی‌های زنان و دختران‌شان ارزش قایل شوند و آنان را تشویق به رکاب‌زنی کنند. 

بیشتر بخوانید:

سه نفر نخست این مسابقه باهم عکس یادگاری گرفتند

خانم بخشی گفت: «خانواده‌ها به دختر خانم‌ها اجازه دهند. شاید آن‌ها بیشتر از من بخواهند در چنین برنامه‌هایی حضور داشته باشند. تنها خواستی که من از مردم دارم این است که دختران‌شان را بیشتر تشویق کنند تا در چنین برنامه‌هایی سهم بگیرند».

در جامعه سنتی افغانستان، خانواده‌‌های کمی پیدا می‌شوند که دخترانشان را به دوچرخه سواری تشویق کنند اما در این بین زنانی هستند که برای رسیدن به آزادی خود و دیگر زنان تابو شکنی کنند.

خانم مبارکه  از دیگر زنان می‌خواهد تا در اجتماع ظاهر شده و توانایی‌های خود را با دیگر زنان به اشتراک بگذارند. وی تصریح کرد: «خواست من از دخترانی که توانایی‌های  متفاوتی دارند ولی در خانه می‌نشینند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند این است که آن‌ها هم بیایند و مثل کسانی دیگری که در جامعه هستند توانایی‌های خود را نشان دهند و با استفاده از توانایی‌های‌شان بتوانند یک کاری را (تغییری) در جامعه به میان آورند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از رنج هنرمندان قالیباف افغان تا صادرات به آمریکا و اروپا

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند