دادگاهی در لندن جولیان آسانژ را به یک سال زندان محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 دادگاهی در لندن جولیان آسانژ را به یک سال زندان محکوم کرد
کپی رایت  REUTERS/Henry Nicholls TPX

دادگاهی در لندن جولیان آسانژ بنیانگذار سایت ویکی‌لیکس را به جرم نقض شرایط وثیقه مالی به ۵۰ هفته زندان (دو هفته کمتر از یکسال) محکوم کرد.

آسانژ حدود هفت سال پیش از بیم بازداشت به اتهام تجاوز جنسی در سوئد، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود. آقای آسانژ در آن زمان با قرار وثیقه آزاد بود و با این پناهندگی، مقررات آزادی مشروط خود را نقض کرد. دولت سوئد هم اندکی بعد، حکم پیگیری وی را به اتهام تجاوز لغو کرد.

دبورا تایلور قاضی دادگاه لندن پس از اعلام حکم ۵۰ هفته زندان برای بنیانگذار ویکی‌لیکس اعلام کرد که آسانژ از موقعیت ویژه خود در راستای قانون شکنی و تحقیر سیستم قضایی بریتانیا سواستفاده کرده است.

وی در تاریخ ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) با لغو پناهندگی‌اش توسط اکوادور و ورود پلیس لندن به سفارت این کشور بازداشت شد. وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا هم همان روز با صدور بیانیه‌ای اتهاماتی را متوجه او کرد.

لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور بعد از بازداشت بنیانگذار ویکی‌لیکس در اظهار نظری اعلام کرد که آسانژ از سفارتخانه این کشور به‌عنوان یک مرکز جاسوسی استفاده می‌کرد که این موضوع شرایط پناهندگی سیاسی وی را نقض کرد.

بیشتر بخوانید:

آسانژ با درخواست استرداد از سوی ایالات متحده آمریکا به اتهام افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده روبرو است. بریتانیا از آمریکا خواسته است مدارک خود را برای استرداد وی تا ۱۲ ژوئن ارائه دهد.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ اطلاعات سری دولتی را در وب سایت ویکی‌لیکس منتشر کرد و بعد از آن نیز اطلاعات سری مختلفی درباره روابط دولت ها با یکدیگر و به‌ویژه با آمریکا منتشر کرد. ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۶ و در جریان رقابت انتخاباتی میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، ایمیل‌های کلینتون را منتشر کرد.