عملیات سرّی روسیه برای فرار آسانژ چگونه متوقف شد؟

عملیات سرّی روسیه برای فرار آسانژ چگونه متوقف شد؟
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیپلمات‌های روس سال گذشته با نزدیک شدن به افراد مرتبط با جولیان آسانژ سعی کردند تا با ارائه یک نقشه فرار او را برای خروج از بریتانیا متقاعد کنند، نقشه‌ای که با وجود حمایت دولت اکوادور اجرایی نشد.

آگهی

دیپلمات‌های روس سال گذشته با نزدیک شدن به افراد مرتبط با جولیان آسانژ سعی کردند تا با ارائه یک نقشه فرار او را برای خروج از بریتانیا متقاعد کنند.

بر اساس این طرح که جزئیات آن در اختیار نشریه گاردین قرار گرفته روسیه قرار بود در شب کریسمس موسس سایت ویکی‌لیکس را با یک سواری دیپلماتیک از سفارت اکوادور در لندن فراری دهد.

دیپلمات‌های روسیه آسانژ را وسوسه کرده بودند که با گریز به روسیه خود را از تهدید ایالات متحده آمریکا خلاص کند.

عامل اجرای این برنامه دو دیپلمات اکوادوری بوده‌اند که از طریق روسیه یارگیری شده بودند. همچنین به منظور نظارت بر حسن اجرای نقشه رئیس سازمان اطلاعات اکوادور نیز چند روز پیش از کریسمس به لندن سفر کرده بود.

در این نقشه فرار همچنین پیش بینی شده بود که در صورت لزوم آقای آسانژ با استفاده از یک قایق به اکوادور بگریزد با این حال آقای آسانژ اجرای این نقشه را به دلیل ریسک بالا رد کرد.

بیشتر بخوانید:تأثیر سرنوشت جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس بر آینده آزادی رسانه‌ و بیان

عکس: رویترز
جولیان آسانژ با حضور در بالکن سفارت اکوادور در لندن با خبرنگاران گفتگو کردعکس: رویترز

«لنین مورنو»، رئیس جمهوری جدید اکوادور نیز که موافق پایان دادن به پناهندگی آقای آسانژ در سفارت این کشور در لندن بوده، در پی شکست این طرح نیز دستور داده تا دسترسی او به اینترنت قطع و دیدارهایش محدود شود.

تلاش روسیه برای فراری دادن آسانژ بار دیگر احتمال همکاری او با روسیه برای تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا را تقویت کرده است.

به طوری که سفارت روسیه در بریتانیا در واکنش به انتشار طرح سرّی آنها در روزنامه گاردین، آن را نمونه دیگری از اخبار جعلی رسانه‌های بریتانیا علیه روسیه عنوان کرد.

بیشتر بخوانید:احتمال تحویل آسانژ به بریتانیا همزمان با سفر رئیس جمهوری اکوادور به لندن

جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس برای جلوگیری از استرداد خود به سوئد از سال ۲۰۱۲ تا کنون به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است. پیش‌تر او در سوئد با اتهام ارتکاب جرائم جنسی روبه رو بود و با وجود از میان رفتن این اتهام، او از بیم بازداشت از طرف پلیس بریتانیا به دلیل نقض شرایط آزادی همچنان در سفارت اکوادور باقی مانده است.

جولیان آسانژ همواره تاکید کرده که از احتمال استرداد خود به آمریکا به دلیل انتشار اسناد محرمانه نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده بیمناک است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در لندن جولیان آسانژ را به یک سال زندان محکوم کرد

رئیس جمهوری اکوادور خواستار خروج آسانژ از سفارت کشورش در لندن شد

جولیان آسانژ: هیلاری کلینتون قصاب لیبی است