جولیان آسانژ: هیلاری کلینتون قصاب لیبی است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جولیان آسانژ: هیلاری کلینتون قصاب لیبی است

جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت «ویکی لیکس» در واکنش به سخنان سه شنبه هیلاری کلینتون که این وبسایت را متعلق به روسیه دانسته بود، از وزیر خارجه پیشین آمریکا به عنوان “قصاب لیبی” یاد کرد.

نامزد ناکام حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایالات متحده روز سه شنبه دلیل شکست خود از دونالد ترامپ را اقدامات جیمز کومی، مدیر «اف بی آی» و «ویکی لیکس روسی» دانسته بود.


هیلاری کلینتون که با کریستیان امانپور، خبرنگار ارشد شبکه «سی ان ان» گفتگو می کرد، در مورد روند کارزار انتخاباتی خود اظهار داشته بود: «در آستانه پیروزی بودیم تا اینکه در روز ۲۸ اکتبر ترکیبی از نامه جیمز کومی و “ویکی لیکس روسی” در ذهن افرادی که به رای دادن به من متمایل شده بودند، ابهام ایجاد کرد و آنها را ترساند.»

جولین آسانژ پس از آنکه در یکی از توئیت های خود از هیلاری کلینتون به عنوان «قصاب لیبی» یاد کرد، در توئیت دیگری خطاب به هیلاری کلینتون نوشت: «نمی توانید ویکی لیکس را مقصر جلوه دهید، آنچه ما افشا کردیم مواضع و سخنان خودتان بود. تقصیر خودتان بود.»


سایت ویکی لیکس در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اقدام به انتشار ایمیل های حزب دموکرات کرده بود. مقامات اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که روسیه با نفوذ در ایمیل های حزب دموکرات به این ایمیل ها دسترسی پیدا کرده بود. ایمیل های افشا شده توسط ویکی لیکس نشان می داد که مقامات حزب دموکرات آمریکا در جریان رقابت مقدماتی بین برنی سندرز و هیلاری کلینتون، از وزیر خارجه پیشین ایالات متحده جانبداری کرده بودند.