Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از سرگیری گفتگوی آمریکا و طالبان پس از نشست لویه جرگه در افغانستان

از سرگیری گفتگوی آمریکا و طالبان پس از نشست لویه جرگه در افغانستان
از سرگیری گفتگوی آمریکا و طالبان پس از نشست لویه جرگه در افغانستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت افغانستان از گفتگوهای قطر ابراز رضایت کرده اما خواستار مشارکت در این گفتگوهاست.

آگهی

گفتگوهای نمایندگان آمریکا و طالبان برای پایان دادن به جنگ داخلی ۱۷ ساله افغانستان در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته شد.

گروه طالبان افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا برای گفتگوهای صلح افغانستان با ملا عبدالغنی برادر، رهبر سیاسی و رئیس گروه مذاکره‌کنندگان طالبان ملاقات کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان درباره موضوع دیدار چهارشنبه گفت: «نظرهای مختلف در مورد جنبه‌های اصلی قطعنامه صلح در افغانستان مطرح گردید.»

این گفتگوها در واقع بخشی از تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ این کشور است که از روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ با حمله نیروهای آمریکایی به افغانستان آغاز شد. در چند دور از گفتگوهای نمایندگان طالبان با آمریکا که از ماه اکتبر سال گذشته میلادی تاکنون برگزار شده بحث بر سر خروج آرام نیروهای آمریکایی از افغانستان در عوض تعهد طالبان به توقف حملات و تهدیدهای نظامی در سراسر جهان بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک منبع نزدیک به زلمی خلیل‌زاد به خبرگزاری رویترز گفته که او قصد دارد گروه شورشی طالبان را به شرکت در مذاکرات بین‌الافغانی تشویق کند تا به این ترتیب راه حلی سیاسی برای افغانستان پیدا شده و جنگ در این کشور پایان گیرد. اما ذبیح‌الله مجاهد گفته است که نمایندگان دولت افغانستان حق شرکت در مذاکرات جاری را نداشته‌اند. به گفته سخنگوی طالبان تنها نمایندگان این گروه و فرستادگان آمریکا به همراه ناظرانی از کشور میزبان یعنی قطر در این گفتگوها شرکت کرده‌اند.

لویه جرگه

گفتگوهای طالبان با آمریکا تنها دو روز پس از آن از سر گرفته شد که احمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان لویه جرگه مشورتی را در کابل برگزار کرد. در این نشست شرایط دولت افغانستان برای تضمین منافع کشور در گفتگو با طالبان مطرح شد.

بیش از سه هزار تن از فرماندهان پلیس و نیروی امنیتی، مسئولان منطقه‌ای، رهبران قومی و دیگر اعضای جامعه مدنی برای شرکت در این نشست که از آن به عنوان بزرگترین گردهم آیی تاریخ مدرن افغانستان نام برده شده، دعوت شده بودند.

لویه جرگه از حیث رسمی تنها نقشی مشورتی دارد، اما در عمل نقش آن در آینده سیاست و اجتماع افغانستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رویترز
احمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستانرویترز

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

ماه گذشته قرار بود یک نشست بین‌الافغانی با حضور نمایندگان طالبان در دوحه برگزار شود، اما اختلاف بر سر شرکت‌کنندگان و اعتراض طالبان به فهرست نمایندگان دولت افغانستان سبب شد تا این نشست در آخرین لحظات لغو شود.

گروه طالبان دولت افغانستان را بازیچه دست آمریکا می‌خواند و به همین دلیل تاکنون از هر گونه گفتگو با مسئولان ارگ سر باز زده است. دولت افغانستان از گفتگوهای قطر ابراز رضایت کرده اما خواستار مشارکت در این گفتگوهاست. عمر داودزی، فرستاده ویژه غنی برای گفتگوهای صلح افغانستان در لویه جرگه مشورتی ضمن استقبال از این گفتگوها اعلام کرد که صدای دولت کابل نیز باید در پای میز مذاکرات شنیده شود.

یکی از مسائل مورد بحث در لویه جرگه حضور نیروهای خارجی در افغانستان بود. آمریکا به عنوان یکی از اعضا ناتو هم‌اکنون ۱۴ هزار نیروی نظامی در این کشور دارد که وظیفه آنها آموزش و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در نبرد با طالبان و دیگر گروه‌های تندرو اسلامی از جمله القاعده و داعش است.

تنش و درگیری در افغانستان هنوز رفع نشده و گروه طالبان در حالی که در قطر در حال مذاکره است، بیشترین مناطق افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون را در کنترل یا زیر نفوذ خود دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان از برخی پیشرفت‌ها در دور ششم مذاکرات صلح با آمریکا خبر داد

طالبان: خروج نیروهای خارجی از افغانستان محور اصلی مذاکرات صلح قطر بود

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی