Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع بریتانیا به اتهام درز اطلاعات درباره شرکت هواوی چین برکنار شد

وزیر دفاع بریتانیا به اتهام درز اطلاعات درباره شرکت هواوی چین برکنار شد
Copyright REUTERS/Darrin Zammit Lupi/File Photo
Copyright REUTERS/Darrin Zammit Lupi/File Photo
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جلسه شورای امنیت بریتانیا، درباره مشارکت و دسترسی محدود شرکت هوآوی چین در توسعه اینترنت نسل پنجم 5G بریتانیا صحبت شده بود. این در حالی است که آمریکا از کشورهای متحد خود خواسته بود که این شرکت را از طرح‌های مخابراتی خود حذف کنند.

آگهی

نخست وزیر بریتانیا، گوین ویلیامسون، وزیر دفاع این کشور را به‌دلیل درز اطلاعات نشست شورای امنیت این کشور درباره شرکت هواوی چین، برکنار کرد.

در جلسه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) شورای امنیت بریتانیا، درباره مشارکت و دسترسی محدود شرکت هوآوی چین، در توسعه اینترنت نسل پنجم 5G بریتانیا صحبت شده بود. این در حالی است که آمریکا از کشورهای متحد خود خواسته بود که این شرکت را از طرح‌های مخابراتی خود حذف کنند.

بیشتر بخوانید:

ترزا می در نامه برکناری وزیر دفاع این کشور به تحقیق درباره افشای این اطلاعات اشاره کرده و گفته است: «درز اطلاعات از این جلسه بسیار جدی و عمیقا نا امید کننده است.»

ترزا می در نامه خود اشاره کرده است که ویلیامسون در جریان تحقیقات برای شناسایی فردی که در درز اطلاعات نقش داشته است، همکاری نکرده است. او در عین حال تصریح کرده که دیگر افراد کابینه در این تحقیقات مشارکت خوبی داشتند و به روند تحقیقات کمک کردند.

نخست وزیر بریتانیا از آقای ویلیامسون خواسته دولت را ترک کند چراکه به این نتیجه رسیده است که دیگر نمی‌تواند به‌عنوان وزیر دفاع به ویلیامسون اعتماد کاملی داشته باشد. خانم می در این نامه از حضور سه ساله ویلیامسون در این سمت تشکر کرده است.

گاوین ویلیامسون بعد از برکناری‌اش، هر گونه نقش در درز اطلاعات درباره شرکت هواوی را رد کرد.

او در نامه‌ای به ترزا می‌ نوشت: «متاسفم که حس می‌کنید، درز اطلاعات اخیر از جلسه شورای امنیت ملی بریتانیا از سوی من بوده است. اما به طور قاطع اعتقاد دارم که این موضوع درست نیست.» وی این نامه را در حساب توئیتری خود نیز منتشر کرد.

وی به شدت هر گونه نقش در درز این اطلاعات را تکذیب کرد و خواستار یک تحقیق جامع و رسمی در این موضوع شد.

از سوی دیگر دولت بریتانیا در پی این برکناری، اعلام کرد که پنی موردانت به عنوان وزیر دفاع جدید بریتانیا منصوب می‌شود. موردانت پیش از این وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا بود. وی نخستین زنی خواهد بود که در بریتانیا وزیر دفاع می‌شود.

رویترز
پنی موردانت وزیر دفاع بریتانیا می‌شودرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین اتهام‌های واشنگتن بر ضد شرکت هواوی را «سیاسی کاری» خواند

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟

اولین سفر پس از ۵ سال؛ وزیر خارجه بریتانیا در پکن از «حقوق بشر» سخن گفت