Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا دیگر مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان و دولت افغانستان را رصد نمی‌کند

آمریکا دیگر مناطق تحت کنترل دولت و شورشیان در افغانستان را رصد نمی کند
آمریکا دیگر مناطق تحت کنترل دولت و شورشیان در افغانستان را رصد نمی کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر یک مسئول بلند پایه طالبان تایید کرد که نمایندگان این گروه و فرستادگان دولت آمریکا روز چهارشنبه گفتگوهای خود را در قطر برای پی گیری مذاکرات قبلی جهت پایان دادن به جنگ هفده ساله در افغانستان از سر می گیرند.

آگهی

بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی در آمریکا ارتش این کشور چندی است که از رصد کردن و مقایسه اراضی تحت کنترل یا نفوذ دولت و شبه‌نظامیان در افغانستان دست کشیده است.

میزان اراضی تحت کنترل شبه‌نظامیان و مناطقی از خاک افغانستان که دولت کنترل کاملی بر آن دارد همواره به عنوان یکی از معیارهای سنجش تحولات و ارزیابی شرایط امنیتی در این کشور زخم خورده از جنگ به حساب می آید.

تصمیمم مقامات نظامی آمریکا برای چشم پوشی از این معیار در حالی انجام می شود که دولتمردان آمریکایی و مسئولان بلند پایه طالبان چندی است که که گفتگوهای رو در رو را آغاز کرده اند تا ضمن فراهم کردن زمینه برقراری صلح در افغانستان تضمین های امنیتی متقابلی را برای خروج امن نیروهای آمریکایی از خاک این کشور و نیز دور کردن جهان از هرگونه تهدید از ناحیه این کشور محقق سازند.

طالبان پیشتر در اوائل ماه گذشته میلادی از آغاز دوره ای جدید از حملات خود خبر داده بودند. این در حالی است که حتی پیش از اعلام این حملات درگیری ها طی هفته های گذشته میان شبه‌نظامیان و نیروهای دولتی شدت گرفته و به کشته شدن صدها سرباز دولتی و غیر نظامی افغان منجر شده بود.

نهاد آمریکایی نظارت بر بازسازی افغانستان موسوم به «سی گار» SIGAR در گزارشی که سه شنبه شب منتشر شد اعلام کرد که ارتش آمریکا تایید کرده است که دیگر به رصد و سنجش اراضی تحت کنترل و نفوذ دولت و شبه‌نظامیان در مناطق مختلف افغانستان نمی پردازد.

هیئت مامور ناتو در افغانستان موسوم به نیروی پشتیبانی قاطع نیز به نهاد نظارتی بر بازسازی افغانستان اعلام کرده است که معیارهای مبتنی بر سنجش مناطق تحت کنترل دو طرف درگیر در افغانستان برای فرماندهی این نیرو از یک ارزش راهبردی و تصمیم گیری محدود برخوردار بوده است.

جان سوپکوف مدیر نهاد نظارتی «سی گار» به رویترز گفته است: «مسئله بسیار روشن است، این تصمیم سبب شده است تا مالیات دهندگان آمریکایی اطلاعات بسیار کمتری در باره میزان موفقت یا شکست سرمایه گذاری ها در افغانستان در اختیار داشته باشند.»

گزارشی که ماه ژانویه منتشر شد به وضوح نشان داد که دولت افغاستان تنها ۵۳.۸ درصد از خاک این کشور را که تحت کنترل یا نفوذ خود دارد و ۶۳.۵ درصد از جمعیت کشور در این مناطق زندگی می کنند. بر اساس این گزارش مابقی خاک افغانستان تحت اشغال و کنترل نیروهای طالبان قرار دارد.

آغاز دو ششم گفتگوهای آمریکا با طالبان

از سوی دیگر یک مسئول بلند پایه طالبان تایید کرد که نمایندگان این گروه و فرستادگان دولت آمریکا روز چهارشنبه گفتگوهای خود را در قطر برای پی گیری مذاکرات قبلی جهت پایان دادن به جنگ هفده ساله در افغانستان از سر می گیرند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رویترز گفت: «هیئت آمریکایی به همین منظور وارد قطر شده و گفتگو ها تا ساعاتی دیگر آغاز می شود.»

زلمای خلیل زاد، فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان ریاست ششمین دور گفتگوها میان واشنگتن و رهبران طالبان را برعهده دارد. این گفتگوها در دوحه، پایتخت قطر برگزار می شود.

یک دیپلمات آمریکایی که از نزدیک این گفتگوها را دنبال می کند در گفتگو با رویترز اعلام کرد که هیئت آمریکایی تلاش خود را بر تحقق آتش بس متمرکز کرده است تا از این طریق زمینه پایان یافتن نبردها و درگیری ها را در افغانستان فراهم کند.

این درحالیست که خروج کلیه نیروهای خارجی از جمله نظامیان آمریکایی از جمله مهمترین مطالبات طالبان در این مذاکرات عنوان شده است.

ششمین دور گفتگوها میان طرفین در حالی آغاز می شود دولت افغانستان با تشکیل یک لویه جرگه مشورتی و گرد هم آوردن بیش از سه هزار تن از مقامات امنیتی، مسئولان منطقه ای، رهبران قومی و دیگر اعضای جامعه مدنی در تدارک تعیین خط مشی و راهبردهای تعیین کننده برای مذاکرات با طالبان بر آمده است.

این نشست از سوی برخی نامزد های انتخابات ریاست جمهوری تحریم شده و طالبان نیز اعلام کرده است که به هیچ تصمیم یا قطعنامه ای که از این نشست بیرون آید، وقعی نخواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه پلیس افغان در حمله طالبان در کابل کشته شدند

لویه جرگه با درخواست برقراری آتش بس فوری به کار خود پایان داد

سفر نماینده اتحادیه اروپا به ایران در چارچوب گفتگوهای صلح افغانستان