Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

لویه جرگه با درخواست برقراری آتش بس فوری به کار خود پایان داد

لویه جرگه افغانستان
لویه جرگه افغانستان Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطعنامه پایانی لویه جرگه در عین حال از طرف‌های درگیر و کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان خواسته است که با «تفاهم و تشریک مساعی، زمینه گشایش دفتر سیاسی طالبان در افغانستان را فراهم کنند.»

آگهی

لویه جرگه مشورتی، بزرگترین گردهم آیی نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی که به ابتکار دولت افغانستان برای تعیین خط مشی مذاکره با طالبان در کابل تشکیل شده بود روز جمعه با صدور قطعنامه‌ای به کار خود پایان داد.

بیش از سه هزار نفر از مقامات امنیتی، مسئولان منطقه‌ای، رهبران قومی و دیگر اعضای جامعه مدنی افغانستان در پایان این نشست مشورتی پنج روزه خواستار برقراری «آتش بسی فوری و پایدار» شدند که پیش از آغاز ماه رمضان به اجرا گذاشته شود.

عبد رب الرسول سیاف که از جانب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به عنوان رئیس لویه جرگه منصوب شده بود در نطق اختتامیه این نشست خواستار تشکیل مجمعی از علما برای بررسی و تحلیل قرائت‌های متفاوت از مسائل دینی و رفع این اختلافات شد و تاکید کرد که اختلاف دیدگاه اساسی میان طالبان و مردم را «همین قرائت‌های متفاوت دینی تشکیل می‌دهد.»

از سوی دیگر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در واکنش به درخواست اعضای لویه جرگه برای برقراری آتش فوری در کشور تاکید کرد که حاضر است زمینه عملی شدن این «خواسته مشروع» را فراهم کند.

رئیس جمهوری افغانستان در عین حال یادآور شد که اراده برای برقراری آتش بس باید دوجانبه باشد و اگر طالبان با این روند موافق باشند نیروهای امنیتی نیز از عزم و اراده لازم برای عملی کردن این فرایند برخوردار هستند.

آقای غنی در ادامه ضمن تشکر از تلاش‌های آمریکا برای به راه انداختن گفتگوهای صلح و نیز قدردانی از ابراز آمادگی ازبکستان، ترکمنستان، اندونزی و برخی کشورهای اروپایی برای میزبانی از نشست‌های صلح خواهان حضور مقام های طالبان در گفتگوهای رو در رو با نمایندگان دولت در داخل افغانستان شد.

این درحالیست که طالبان و برخی دیگر از رقبای سیاسی دولت حاکم بر افغانستان ضمن تحریم نشست مشورتی کابل برپایی لویه جرگه را نوعی «نمایش» از سوی دولت توصیف و تاکید کرده بود که این نشست در واقع با رویکرد تبلیغاتی برای ادامه کار اشرف غنی طراحی و اجرا شده است.

طالبان هفته پیش با انتشار اطلاعیه‌ای تاکید کرده بودند که هیچ تصمیم یا قطعنامه‌ای را که از چنین لویه جرگه‌ای خارج شود نخواهند پذیرفت.

بیشتر بخوانید:

قطعنامه پایانی لویه جرگه در عین حال از طرف‌های درگیر و کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان خواسته است تا با «تفاهم و تشریک مساعی، زمینه گشایش دفتر سیاسی طالبان در افغانستان را فراهم کنند.»

در بندهای ششم و هفتم قطعنامه پایانی لویه جرگه بر حقوق اساسی مندرج در قانونی اساسی از جمله حقوق زنان، حق مشارکت سیاسی و مدنی، حق آزادی بیان، حق تعلیم و کار، حق دسترسی به خدمات عامه و همچنین حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی مورد اشاره قرار گرفته و تاکید شده است که در صورت صلاح دید امکان بازنگری در مفاد قانون اساسی پس از برقراری توافق صلح امکان پذیر خواهد بود.

آخرین لویه جرگه در افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی برگزار شد؛ شرکت کنندگان در این نشست به توافق‌نامه‌ای امنیتی رای دادند که به بخشی از نیروهای آمریکایی اجازه می داد پس از خروج پیش بینی شده ارتش آمریکا از خاک افغانستان در سال ۲۰۱۴ در این کشور بمانند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات افغانستان از حمله انتحاری به مقر پلیس ولایت بغلان خبر دادند

آمریکا دیگر مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان و دولت افغانستان را رصد نمی‌کند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند