نیمی از اروپایی‌ها به اشتباه معتقدند که واکسیناسیون اثرات جانبی خطرناک دارد

نیمی از اروپایی‌ها به اشتباه معتقدند که واکسیناسیون اثرات جانبی خطرناک دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین مطالعات کمیسیون اروپا نشان می دهد که افزایش روند تصمیم گیری برخی از والدین بر عدم واکسیناسیون فرزندانشان می تواند یکی از مهم ترین تهدیدهای بهداشت عمومی در قاره سبز باشد.

آگهی

واکسیناسیون به یکی از مهم ترین چالش های بهداشت عمومی در اروپا تبدیل شده است. دلیل آن اخبار فراوانی است که در شبکه های اجتماعی درباره مضرات واکسیناسیون منتشرمی شود و برخی از والدین را برآن داشته تا روند اجباری واکسیناسیون فرزندان خود را انجام ندهند.

تازه ترین مطالعات کمیسیون اروپا نشان می دهد نزدیک به نیمی از شهروندان اروپا به اشتباه بر این باورند که واکسیناسیون اثرات جانبی مضر و مخربی دارد. همزمان گروه های ضدواکسیناسیون در قاره سبز روزبروز قدرتمندتر می شوند. در آستانه انتخابات اروپایی برخی از نامزدها در حمایت از گروه های ضدواکسیناسیون برآمده اند تا جایی که «کارزارضد واکسیناسیون» تبدیل به یکی از موضوع های مورد بحث سیاسی شده است.

یکی از مهم ترین گروه های سیاسی حامی کارزار ضدواکسیناسیون ائتلاف حاکم در ایتالیا است. دولت ایتالیا در سال گذشته روند واکیسناسیون اجباری که توسط سازمان جهانی بهداشت توصیه شده است را متوقف کرد و اجازه داد تا والدین آزادانه در این باره تصمیم گیری کنند.

آخرین مطالعات کمیسیون اروپا نشان می دهد که ۴۸ درصد از افراد نظرسنجی شده در این قاره بر این باورند که واکسن اثرات جانبی دارد. در مقابل ۴۱ درصد باوری متفاوت دارند و فکر می کنند که واکسن هیچ اثر جانبی و خطرناکی ندارد. البته آمارها نشان می دهد در بیش از نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه و بریتانیا بیشتر از ۵۰ درصد شهروندان به اشتباه عقیده دارند که واکسیناسیون فرزندانشان خطرات جانبی دارد.

سازمان جهانی بهداشت در واکنش به گزارش های کمیسیون اروپا بیانیه ای داده که در آن تاکید شده است اثرات جانبی و خطرناک ناشی از واکسیناسیون به اندازه ای نادر است که دلیلی برای توقف آن وجود ندارد.

توقف واکیسناسیون؛ تهدیدی برای بهداشت عمومی در قاره سبز

طبق نظرسنجی های کمیسیون اروپا افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال دیگر نگرانی های افراد سالخورده درباره بیماری های واگیردار و خطرناکی از جمله مننژیت و سرخک را ندارند. جیرکی کاتینن، نائب رئیس کمیسیون اروپا در کاریابی، سرمایه گذاری و رقابت های تجاری می گوید: «واکسیناسیون یکی از موثرترین روش های برای توسعه اروپا سالم و سلامت است. نه تنها واکسیناسیون مانع از شیوع بیماری ها شده و جان بسیاری را نجات می دهد بلکه باعث کاهش بودجه های گران قیمت سازمان های تامین اجتماعی و موسسات بهداشتی و بیمه در قاره اروپا می شود. »

سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود آورده است که شک و تردیدها روی واکسیناسیون «یکی از مهم ترین تهدیدهایی است که در سال ۲۰۱۹ بهداشت عمومی را به چالش می کشد.»

یونیسف هم در آخرین گزارش خود در ماه مارس گذشته هشدار داد که شیوع سرخک در ۹۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل از آن با افزایش مواجه شده است. به اعتبار این گزارش خطر شیوع سرخک بسیار سریع تر و فراگیرتر از ابولا، سل و یا حتی آنفولانزا است.

اوکراین، درقاره اروپا، یکی از کشورهایی است که میزان نرخ مبتلایان به سرخک در آن در میان بالاترین کشورهای جهان قراردارد.

در نظرسنجی کمیسیون اروپا در رابطه با واکسیناسیون ۲۷۵۲۴ شهروند شرکت کرده ند. این نظرسنجی ها در میان شهروندان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا انجام گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنفلوانزای فصلی جان چند ایرانی را گرفته و قربانیان چه افرادی هستند؟

شیوع ابولا در کنگو؛ ثبت چهارمین مورد ابتلا به ویروس مرگبار در گوما

زلزله نپال؛ آغاز کمپین واکسیناسیون کودکان علیه بیماریهای واگیردار