Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عفو بین‌الملل: ائتلاف تحت رهبری آمریکا طی چند ماه ۱۶۰۰ غیرنظامی را در رقه کشت

شهر رقه سوریه در اکتبر ۲۰۱۷
شهر رقه سوریه در اکتبر ۲۰۱۷ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بسیاری از بمباران‌های هوایی همراه با خطا بود و ده‌ها هزار حمله توپخانه‌ای غیرقابل توجیه بوده است.»

آگهی

طبق گزارش منتشر شده توسط عفو بین‌الملل، ائتلاف تحت رهبری آمریکا متهم شده است که بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی را طی چند ماه در سال ۲۰۱۷ در جریان جنگ با نیروهای داعش در شهر رقه سوریه کشته است.

این گزارش روز پنجشنبه ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ توسط عفو بین‌الملل و ایروارز که یک گروه ناظر در لندن است، منتشر شد و طبق آن حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه و همچنین حملات توپخانه‌ای ایالات متحده در بین ماه‌های ژوئن تا اکتبر ۲۰۱۷ (پنج ماه) باعث جراحت و مرگ هزاران غیرنظامی شده است.

یافته‌های این گزارش با آنچه که نیروهای ائتلاف درباره شمار تلفات غیرنظامیان اعلام کرده‌اند متفاوت است.

در این گزارش آمده است: «بسیاری از مواردی که توسط سازمان عفو بین‌الملل اثبات شده است، احتمالا قوانین بشردوستانه بین المللی را نقض کرده‌اند و در این زمینه تحقیقات بیشتری نیاز است.»

دوناتلا روورا مشاور ارشد بخش بحران سازمان عفو بین‌الملل درباره این گزارش گفت: «هزاران غیرنظامی در عملیات ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده برای پاکسازی شهر رقه از اعضای داعش، مجروح یا کشته شدند به‌طوریکه این شهر با تک تیراندازها و مین‌ها، به یک تله مرگ تبدیل شده بود. بسیاری از بمباران‌های هوایی همراه با خطا بود و ده‌ها هزار حمله توپخانه‌ای غیرقابل توجیه بوده است. بنابراین جای تعجب ندارد که صدها غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌ باشند.»

نیروهای داعش در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۴ کنترل شهر رقه در شمال سوریه در دست گرفتند و این شهر پایتخت این گروه افراطی به مدت تقریباً چهار سال بوده‌ است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: دست‌کم ۱۲۹۱ غیرنظامی در عراق و سوریه در مدت پنج سال کشته شدند

در پی انتشار گزارش عفو بین‌الملل، اسکات رالینسون سخنگوی ائتلاف به آن واکنش نشان داد و گفت که ۶۹ پرونده معتبر درباره رقه وجود دارد که طبق آن ۳۱۸ نفر کشته شده‌اند. او تاکید کرد که این موارد همچنان در حال بررسی است. سخنگوی ائتلاف درباره پرونده‌های عفو بین‌الملل در این زمینه گفت که عفو بین‌الملل ۸۶ پرونده جدید را به آن‌ها ارائه کرده است که ۴۳ مورد آن‌ها قبلا به‌عنوان موارد معتبر موجود بود اما بقیه موارد، براساس آمار حملات ما، تایید نشده‌اند. او اعلام کرد که از عفو بین‌الملل اطلاعات بیشتری درباره موارد ادعا شده دیگر خواسته شده است.

رالیمسون در بیانیه‌ای تاکید کرد است که هرگونه کشته شدن غیرعمدی در طی عملیات شکست داعش غم انگیز است.

طبق ارزیابی نیروهای ائتلاف از تلفات غیرنظامیان که روز پنجشنبه منتشر شد، در بین ماه اوت ۲۰۱۴ تا آخر ماه مارس ۲۰۱۹ در کل ۳۴ هزار ۴۶۴ حمله به سوریه و عراق صورت گرفته است که دست‌کم ۱۲۹۱ غیر نظامی به‌طور «غیر عمد» کشته شدند. 

اما گزارش سازمان عفو بین‌الملل و ایروارز یافته‌های متفاوتی را نشان می‌دهد. این دو سازمان اعلام کرده‌اند که این یافته‌ها بعد از نزدیک به دو سال تحقیق از جمله ماه‌ها بررسی در خود شهر رقه، بررسی تصاویر ماهواره‌ای و منابع دیگری مانند مطالب شبکه‌های اجتماعی به‌دست آمده است. 

بیشتر بخوانید:

نیروهای آمریکایی و ارتش افغانستان بیش از طالبان غیرنظامی کشته‌اند

عفو بین الملل: آمریکا و متحدانش در حمله به رقه از آسیب به غیرنظامیان جلوگیری نکردند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهر رقه میزبان اولین مسابقات فوتبال پس از آزادسازی

خروج بیش از چهارصد تن از نیروهای ویژه آمریکا از رقه

رقه، پایتخت 'خلافت اسلامی' چگونه آزاد شد؟