Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمان اروپا؛ چه کسانی نامزد پست ریاست کمیسیون اروپا شده‌اند؟

انتخابات پارلمان اروپا؛ چه کسانی نامزد پست ریاست کمیسیون اروپا شده‌اند؟
Copyright REUTERS/Francois Lenoir
Copyright REUTERS/Francois Lenoir
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دورۀ فعالیت ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اروپا در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود پس از انتخابات ماه مه، جانشین او تعیین گردد.

آگهی

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا که قرار است بین روزهای ۲۳ تا ۲۶ ماه مه برگزار شود، نگاهی می‌اندازیم به اینکه چه کسانی برای رسیدن به کلیدی‌ترین پست این اتحادیه در بروکسل، یعنی ریاست بر کمیسیون اروپا نامزد شده‌اند.

دورۀ فعالیت ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اروپا در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود پس از انتخابات ماه مه، جانشین او تعیین گردد.

بر اساس قوانین، شورای سران اتحادیه اروپا که شامل سران کشورهای عضو است، نامزد ریاست بر این کمیسیون را برگزیده و او را برای کسب رای به پارلمان اروپا معرفی می‌کند و احزاب حاضر در پارلمان اروپا نیز این انتخاب را با رای خود تایید یا رد خواهند کرد. به همین دلیل گروهی که بتواند اکثریت کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی مه ۲۰۱۹ به دست آورد، نقش پررنگ‌تری در انتخاب رئیس آیندۀ کمیسیون اروپا خواهد داشت.

این مساله باعث شده است که از هم اکنون دسته‌بندی‌های سیاسی متعددی در سطح پارلمان اروپا بوجود آید و هر گروه علاوه بر تلاش برای کسب رای بیشتر در انتخابات، نامزد خود را نیز برای این پست معرفی کند.

آخرین بار این حزب «مردم اروپا» بود که توانست نامزد خود یعنی ژان کلود یونکر را به مقام ریاست کمیسیون اروپا برساند.

در ادامه نگاهی به گروه‌بندی‌های سیاسی شکل گرفته در پارلمان اروپا خواهیم داشت و نامزدهایی که هر گروه برای پست ریاست بر کمیسیون اروپا معرفی کرده‌اند.

EPP: حزب مردم اروپا

مانفرد وبر

مانفرد وبر، رهبر حزب مردم اروپا

مانفرد وبر، سیاستمدار ۴۶ سالۀ آلمانی، چهره‌ای میانه رو است. او در سال ۲۰۰۳ میلادی یعنی زمانی که تنها ۲۹ سال داشت، فعالیتهای سیاسی خود را آغاز کرد و در آن زمان جوان‌ترین نمایندۀ پارلمان بایرن نام گرفت.

او در سال ۲۰۱۴ میلادی به رهبری «حزب مردم اروپا» انتخاب شد.

در آن زمان نیز تنها ۴۱ سال سن داشت و به این ترتیب جوان‌ترین رهبر یک گروه سیاسی در پارلمان اروپا نیز لقب گرفت.

مانفرد وبر متولد شهر لندشات در غرب آلمان است. او در سال ۱۹۹۶ میلادی با مدرک مهندسی علوم کاربردی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

او به موضع گیری‌های سخت‌گیرانۀ خود در موضوعات مربوط به مهاجرت مشهور است؛ با این وجود با دیدگاههای احزاب عوام‌گرای ضدمهاجر در اروپا نیز مخالف است.

PES: حزب سوسیالیستهای اروپایی

فرانس تیمرمن

فرانس تیمرمن، نامزد حزب سوسیالیستهای اروپایی

حزب سوسیالیستهای اروپایی کمپین انتخاباتی خود را در ماه فوریه راه اندازی کرد. اعضای این حزب اعلام کردند که فرانس تیمرمن نامزد این حزب برای ریاست بر کمیسیون اروپا است.

فرانس تیمرمن ۵۷ ساله، سیاستمدار هلندی که در حال حاضر نیز معاونت کمیسیون اروپا را برعهده دارد، در زمان اعلام نامزدی‌اش برای این مقام تاکید داشت که این انتخابات در وضعیتی بسیار حساس برگزار می‌شود؛ در زمانی که قاره اروپا دچار جدی‌ترین بحران‌های دوران حیات خود است. به این ترتیب این انتخابات «پرخطرترین انتخابات این قاره از سال ۱۹۷۹ میلادی به اینسو محسوب می‌شود.»

آگهی

آقای تیمرمن که در سه کشور ایتالیا، هلند و فرانسه تحصیل کرده و به شش زبان سخن می‌گوید، فعالیتهای سیاسی خود را از سال ۱۹۸۷ میلادی با کار در وزارت خارجه هلند آغاز کرد و مدتی نیز به عنوان دیپلمات به مسکو فرستاده شد.

فعالیت او در دستگاه اجرایی اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۴ میلادی آغاز شد؛ یعنی زمانی که به کمیساریای روابط خارجی اتحادیه اروپا پیوست.

ACRE: اتحاد محافظه‌کاران اروپایی و اصلاح‌طلبان

یان زهرادیل

یان زهرادیل، فراکسیون محافظه‌کاران اروپایی و اصلاح طلبان

یان زهرادیل، سیاستمدار جمهوری چک و عضو حزب دموکراتیک مدنی در این کشور همچنین نماینده پارلمان اروپا از سال ۲۰۰۴ میلادی، به ریاست اتحاد محافظه‌کاران اروپایی و اصلاح طلبان انتخاب شد تا این فراکسیون را در جریان انتخابات پارلمانی و سپس در کارزار انتخاب رئیس کمیسیون اروپا نمایندگی کند.

آگهی

او از سال ۱۹۹۲ میلادی با انتخاب در پارلمان فدرال چک، وارد فعالیتهای سیاسی شد و پس از تجزیه این کشور در سال ۱۹۹۳ میلادی، مشاور سیاست خارجی اولین نخست‌وزیر چک شد.

او طرفدار انجام اصلاحات در اتحادیه اروپا همچنین مخالف تمرکز فعالیتهای این اتحادیه در بروکسل است. او خواستار آن است که به دولتهای ملی قدرت بیشتری داده شود.

نامزدی او برای این مقام در سال گذشته میلادی اعلام شد. او در جریان سخنرانی به مناسبت اعلام این نامزدی، قول داد که تصمیم گیری‌ها در سطح این اتحادیه با انعطاف پذیری بیشتر انجام شود.

او از مخالفان دیدگاههایی است که به «ایدئولوژی سبز» مشهورند. دیدگاههایی که اجرایی شدنشان باعث می‌شود اتحادیه اروپا از لحاظ مالی آسیب ببیند؛ آنهم بدون اینکه تغییر مثبتی در وضعیت محیط زیست بوجود آید.

آگهی

او همچنین طرح داشتن «چند پول رایج» در سطح اتحادیه اروپا را مطرح کرده است و معتقد است با اجرای چنین طرحی پارلمان‌های ملی قدرت بیشتری می‌گیرند و تمرکز بیشتری نیز بر تجارت آزاد می‌شود.

ALDE: اتحاد لیبرالها و دموکراتها

این اتحاد در ماه مارس اعلام کرد که قصد دارد شیوۀ متفاوتی را برای معرفی نامزد مناسب برای مقام ریاست کمیسیون اروپا به اجرا بگذارد.

بر این اساس آنها هفت نامزد از جمله گی فرهوفشتات، رئیس اتحادیه لیبرال‌ و دموکرات‌های اروپا را برای این پست معرفی کردند تا هر هفت نفر از ارزش‌های این اتحاد دفاع کنند و درنهایت پس از رقابت آنها با یکدیگر، مناسب‌ترین فرد برای این پست برگزیده شود.

EGP: حزب سبز اروپا

اسکا کلر، باس اکهوت

آگهی

اسکا کلر آلمانی و باس اکهوت هلندی دو نمانیدۀ سبزها در پارلمان اروپا، به عنوان نامزدان این حزب برای ریاست کمیسیون اروپا انتخاب شده‌اند.

خانم کلر در سخنرانی ماه نوامبر خود برای اعلام نامزدیش، نسبت به حملات احزاب راست افراطی که قصد دارند با تقویت دیدگاههای ناسیونالیسم، دموکراسی و آزادی‌های مدنی را محدود کنند، هشدار داد. او همچنین افزود که خواستار اروپایی سبزتر، اجتماعی‌تر و دموکرات‌تر است.

آقای اکهوت نیز بر اقدام موثر اروپا در مقابل تغییرات آب و هوایی تاکید دارد. او اعلام کرد: «مدتهاست که اروپا در دست شماری شرکت چندملیتی است که سود خود همچنین رشد و پیروزی در رقابتها را مهمتر از هر چیزی می‌دانند. هزینۀ این کار آنها را جامعۀ اروپا داده است. اکنون زمان تغییر است. زمان آنکه اروپا به مردم خود بیندیشد و نه به شرکتهای چندملیتی.»

EL: حزب چپ اروپا

ویولتا تومیچ، نیکو کوئه

آگهی

حزب چپ اروپا نیز دو نامزد برای این مقام معرفی کرده است که عبارتند از ویولتا تومیچ، نماینده اسلوونی در پارلمان اروپا و نیکو کوئه، نمایندۀ اتحادیه‌های کارگری.

این حزب اعلام کرده است که با ویولتا تومیچ، آنها نماینده‌ای از شرق اروپا در این انتخابات خواهند داشت. یعنی نماینده‌ای از کشورهایی که با مشکلات اقتصادی و سیاسی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و با معضل کاهش حقوق و آزادی‌های مدنی روبرو هستند.

نیکو کوئه نیز از نظر این حزب، صدای کارگران و اتحادیه‌ها است؛ بویژه آنکه او یکی از مهمترین اعضای اتحادیۀ کارگری بلژیک محسوب می‌شود.

حزب چپ اروپا، باز تولید ثروت و اقدام در مقابل تغییرات اقلیمی را مهمترین موضوعات کمپین انتخاباتی خود اعلام کرده است.

آگهی

EFA: اتحاد اروپایی‌های آزاد

اوریول ژانکه‌را

اوریول ژانکه‌را، زندانی سیاسی و از رهبران جدایی‌طلب منطقۀ خودمختار کاتالونیای اسپانیا است.

اعضای اتحاد اروپایی‌های آزاد به اتفاق آراء او را برای نامزدی این مقام برگزیدند و اعلام کردند که با این گزینش می‌خواستند بر تعهد خود بر حق تعیین سرنوشت شهروندان اروپا تاکید کنند.

آقای ژانکه‌را که پیش از زندانی شدن معاون دولت منطقه‌ای کاتالونیا بود، در زمان رای گیری در اتحاد اروپایی‌های آزاد حضور نداشت زیرا همچنان به اتهام شورش، فتنه و سوء‌استفاده از اموال عمومی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در زندان است و محاکمه او در دادگاه عالی مادرید همچنان ادامه دارد.

آگهی

اتحاد اروپایی‌های آزاد یک گروه طرفدار حقوق منطقه‌ای است و از حق تعیین سرنوشت دفاع می‌کند. دهها نماینده از گروههای مختلف سیاسی عضو این اتحاد هستند و بر اعطای قدرت تصمیم‌گیری بیشتر به مناطقی همچون فلامان بلژیک یا کورس فرانسه تاکید می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف نظر ماکرون و مرکل بر سر انتخاب رئیس آتی کمیسیون اروپا

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا

کمیسیون اروپا ویکتور اوربان را به دلیل سفرهایش به مسکو و چین تحریم کرد