Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اختلاف دموکرات‌ها بر سر طرح استیضاح ترامپ

اختلاف دموکرات‌ها بر سر طرح استیضاح ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر هر انسان دیگری در این کشور کارهایی را کرده بود که در گزارش مولر ثبت شده، آن فرد قطعا دستگیر و زندانی می‌شد.»

آگهی

شماری از نمایندگان دموکرات که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوی از این حزب هستند بر سر استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اختلاف پیدا کردند.

سه نامزد آینده انتخابات ۲۰۲۰ از حزب دموکرات، روز دوشنبه و در واکنش به گزارش رابرت مولر، پیرامون دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از پاسخ دادن به پرسش خبرنگاران درباره احتمال استیضاح ترامپ طفره رفتند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

الیزابت وارن آشکارا خواستار استیضاح ترامپ شده است. عکس از رویترز

از سوی دیگر کامالا هریس، سناتور کالیفرنیا گفت کنگره باید «به سوی استیضاح گام بردارد» اما همزمان گفت معتقد است این تلاش «احتمالا ناکام خواهد ماند.»

فقط الیزابت وارن سناتور ماساچوست بود که آشکارا خواستار تلاش کنگره برای برکنار کردن ترامپ شد. وی گفت: «اگر هر انسان دیگری در این کشور کارهایی را کرده بود که در گزارش مولر ثبت شده، آن فرد قطعا دستگیر و زندانی می‌شد.»

گزارشی مولر که روز سه‌شنبه منتشر شد، تلاش ترامپ را برای توقف بررسی مداخله روسیه در انتخابات آمریکا نشان می‌دهد اما نتیجه نمی‌گیرد که جرمی روی داده است.

به این ترتیب نتیجه گیری از گزارش بر عهده کنگره گذاشته شده است.

از آنجا که اکثریت سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان است نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات به همراه شماری دیگر از رهبران این حزب چندان موافق نیستند که ترامپ پیش از انتخابات ۲۰۲۰ استیضاح شود.

از سوی دیگر برنی ساندرز سناتور ورمونت اعلام کرد اگر بحث‌های سال آینده سنا همه درباره «ترامپ و مولر» باشد،‌ آن وقت حرفی از «دغدغه شهروندان عادی» نخواهد بود و این «به نفع ترامپ» تمام خواهد شد.

استیضاح رئیس جمهور در ایالات متحده تنها با رأی اکثریت مجلس نمایندگان ممکن است و در این صورت سنای آمریکا موظف است با تشکیل جلسه ای اسیتضاح را برگزار نماید. آخرین نمونه این امر استیضاح پر جنجال بیل کلینتون بود که وی توانست به ریاست جمهوری‌اش ادامه دهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا بار دیگر شکست خورد

آمادگی کرملین برای دور جدید روابط با آمریکا پس از انتشار گزارش مولر

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم دیوان کیفری بین‌المللی را به دلیل حکم مربوط به اسرائیل تصویب کرد