سفری ۱۳۰۰ کیلومتری به ایران؛ برنده مسابقه پرواز فلامینگوهای ابوظبی مشخص شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفری ۱۳۰۰ کیلومتری به ایران؛ برنده مسابقه پرواز فلامینگوهای ابوظبی مشخص شد
Copyright  alarabiya.net

برندۀ مسابقه فلامینگوهای امارات متحده عربی روز دوشنبه مشخص شد. فلامینگویی که توانست مسیری ۱۳۰۰ کیلومتری را طی کند و وارد خاک ایران شود، مقام نخست این رقابت را از آن خود کرد.

بقیۀ فلامینگوها با وجود داشتن پروازی طولانی، همچنان در خاک امارات باقی ماندند.

مسابقۀ فلامینگوهای امارات مشهور به برداتون (Birdathon) از سال ۲۰۰۵ میلادی، هرساله از سوی سازمان محیط زیست امارات و با همکاری شرکت هواپیمایی «اتحاد» برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این مسابقه، افزایش آگاهی‌ها دربارۀ حفاظت از تالاب‌ها و مناطق حفاظت شدۀ این کشور و پاسداشت تلاش‌های زیست محیطی زاید بن سلطان آل نهیان، حاکم ابوظبی و بنیان‌گذار امارات متحدهٔ عربی عنوان شده است. شیخ زاید در سال ۲۰۰۴ میلادی درگذشت.

مسابقۀ امسال در ماه نوامبر آغاز شد؛ در آن زمان ۱۰ فلامینگو که ساکن تالاب‌های حفاظت شدۀ امارات بودند، به دستگاههای رهگیری مجهز شده و  رها شدند.

پرواز این فلامینگوها از ماه نوامبر تا آخرین روز ماه مارس سال جاری میلادی رصد شد تا به این ترتیب فلامینگوی برنده که بیشترین مسافت را طی کرده مشخص شود.

برندۀ مسابقه امسال، فلامینگوی متعلق به پلیس ابوظبی بود که ۱۳۰۰ کیلومتر را طی کرد و به دورترین نقطه یعنی ایران رسید.

جایگاه دوم مسابقه به فلامینگوی متعلق به شرکت هواپیمایی «اتحاد» رسید. این فلامینگو بیش از ۲۰۰ کیلومتر پرواز کرد و درنهایت خود را به منطقۀ حفاظت شده راس‌الخور در دبی رساند.

فلامینگوی متعلق به شرکت هواپیمایی ابوظبی نیز با پروازی ۱۴۲ کیلومتری سوم شد.

هر زمستان هزاران فلامینگو به امارات مهاجرت می‌کنند تا فصل‌های سرد سال را در تالابهای این کشور بگذرانند. بنا بر ادعای امارات، تالاب «الوثبة» در این کشور تنها سایت در منطقۀ خلیج فارس محسوب می‌شود که زیستگاه این پرندگان است.

بیشتر بخوانید:

دیده شدن فلامینگوی سیاه در قبرس