Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حزب اردوغان برای ابطال انتخابات شهرداری در استانبول رسما درخواست داد

حزب اردوغان برای ابطال انتخابات شهرداری در استانبول رسما درخواست داد
حزب اردوغان برای ابطال انتخابات شهرداری در استانبول رسما درخواست داد Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب عدالت و توسعه درخواست رسمی خود را به همراه سه چمدان حاوی مدارکی را که نشان‌دهنده موارد «تخلف» در انتخابات بوده به شواری عالی انتخابات ترکیه تسلیم کرده است.

آگهی

حزب متبوع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای ابطال نتایج انتخابات اخیر شهرداری در استانبول رسما درخواست داد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترک با اعلام این خبر گفت که علی احسان یاوز، عضو ارشد حزب عدالت و توسعه روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین درخواست رسمی این حزب را به همراه سه چمدان حاوی مدارکی را که نشان‌دهنده موارد «تخلف» در انتخابات بوده به شواری عالی انتخابات ترکیه تسلیم کرده است.

اردوغان قبلا نیز خواستار برگزاری مجدد انتخابات شهرداری در استانبول پس از ابطال آرا انتخابات اولیه شده بود. پیش از آن آرا برخی صندوق‌های استانبول به درخواست مسئولان حزب عدالت و توسعه بازشماری شده، اما درخواست آنها برای بازشماری کل آرا در تمام حوزه‌های اخذ رأی در استانبول رد شده بود.

در نامه درخواست حزب متبوع آقای اردوغان خواسته شده است که انتخابات اولیه در استانبول باطل و این انتخابات مجددا برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

انتخابات شهرداری‌ها دو هفته پیش در ترکیه برگزار شد و حزب عدالت و توسعه در دو شهر اصلی یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول، بزرگ‌ترین شهر، رقابت را به نامزدهای حزب رقیب واگذار کردند. بر اساس نتایج رسمی که تاکنون اعلام شده در استانبول اکرم امام‌اوغلو از حزب جمهوریخواه خلق با اختلافی اندک از نامزد اعتدال و توسعه پیشی گرفته است. این نتیجه به معنی پایان ۲۵ سال حاکمیت همقطاران اردوغان و اسلاف اسلام‌گرای آنان بر استانبول است.

اگر شورای عالی انتخابات درخواست حزب حاکم را قبول کرده و انتخابات تمام حوزه‌های استانبول را باطل اعلام کند، آن گاه بر اساس قانون، انتخابات شهرداری باید مجددا در نخستین یکشنبه بعد از حداقل۶۰ روز از انتخابات اول، یعنی در روز یکشنبه ۱۲ خرداد آینده برگزار شود. اما در صورت رد این درخواست، شاکیان شانس دیگری نخواهند داشت و شهردار منتخب کار خود را آغاز خواهد کرد.

کاهش ارزش لیره

تزلزل سیاسی در ترکیه بر اقتصاد این کشور نیز اثر گذاشته است. به دنبال ادعای حزب حاکم مبنی بر بروز تقلب گسترده در انتخابات، ارزش لیره ترک در برابر دلار آمریکا به کمترین حد خود از ابتدای فروردین ماه جاری رسید به طوری که هم‌اکنون یک دلار آمریکا با حدود ۵.۸۳ لیره ترک هم‌ارز شده است.

ارزش لیره ترک در مجموع در سال جاری میلادی ۹ درصد کاهش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات استانبول؛ کناره‌گیری محرم آیدین نامزد حزب دموکراتیک چپ

استقبال اردوغان از لغو انتخابات استانبول؛ اتحادیه اروپا توضیح خواست

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند