انتخابات استانبول؛ کناره‌گیری محرم آیدین نامزد حزب دموکراتیک چپ

انتخابات استانبول؛ کناره‌گیری محرم آیدین نامزد حزب دموکراتیک چپ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می رسد که محرم آیدین نامزد حزب دموکراتیک چپ با این هدف به نفع اکرم امام‌اوغلو از انتخابات ماه ژوئن کناره‌گیری میکند که امام‌اوغلو بتواند در برابر کاندیدای حزب عدالت و توسعه پیروز شود.

آگهی

محرم آیدین نامزد حزب دموکراتیک چپ ترکیه برای شهرداری استانبول روز یکشنبه اعلام کرد که از انتخابات مجدد استانبول که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود، کناره‌گیری می کند.

به نظر می رسد محرم آیدین نامزد حزب دموکراتیک چپ با این هدف به نفع اکرم امام‌اوغلو نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق از انتخابات ماه ژوئن کناره‌گیری می‌کند تا امام‌اوغلو بتواند در برابر کاندیدای حزب عدالت و توسعه پیروز شود. محرم آیدین در انتخابات ۳۱ مارس کمی بیشتر از ۳۰ هزار رای کسب کرد.

اکرم امام‌اوغلو در انتخابات ۳۱ مارس شهرداری‌ها در استانبول بر کاندیدای حزب حاکم پیروز شده بود با این حال شورای عالی انتخابات ترکیه این انتخابات را باطل اعلام کرد و رای به برگزای مجدد این انتخابات در ۲۳ ژوئن داد.

پیروزی اکرم امام‌اوغلو بر بن علی ییلدیریم نخست وزیر سابق ترکیه در انتخابات ۳۱ مارس، شگفتی ناظران را برانگیخت. وی موفق شد با تفاوت ۱۳هزار رای پس از ۲۵ سال کنترل شهر استانبول را از دست حزب عدالت و توسعه خارج کند. با این حال درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حزب عدالت و توسعه، انتخابات استانبول لغو شد.

لغو انتخابات استانبول باعث اعتراضات گسترده مخالفان در ترکیه شد و باعث مطرح شدن احتمال تحریم انتخابات از سوی اپوزیسیون شده بود. با این حال بر اساس آخرین خبرها از ترکیه، اپوزیسیون انتخابات ۲۳ ژوئن را تحریم نخواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب اردوغان برای ابطال انتخابات شهرداری در استانبول رسما درخواست داد

اردوغان خواستار ابطال آرا انتخابات شهرداری در استانبول شد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟